Hrycova odveta politológovi: Nemôže každého, kto má iný názor, označovať za xenofóba či rasistu, a nebodaj fašistu. Inak sa stretneme na súde

14.8.2017 20:05

Populárny slovenský herec Andy Hryc reaguje na víkendový komentár politológa Jozefa Lenča, ktorý vo svojom texte pranieroval Hryca za jeho protiimigrantské a protiislamské postoje. Reakcia samotného Andyho Hryca nenechala na seba dlho čakať.

Hrycova odveta politológovi: Nemôže každého, kto má iný názor, označovať za xenofóba či rasistu, a nebodaj fašistu. Inak sa stretneme na súde
Foto: Facebook, Slovenskí herci
Popis: Andy Hryc je z posledných mediálnych reakcií otrávený

Po krátkom čase opäť na scéne. Bolo takmer isté, že minulotýždňový komentár Andyho Hryca na portáli Aktuality.sk rozbúri vášne a ľudí názorovo rozdelí.

Napokon, veľkú pozornosť vzbudil článok aj na sociálnej sieti medzi našimi čitateľmi.

Hrycove priamočiare slová však rozhnevali, a dá sa povedať, že až pobúrili politológa Jozefa Lenča. Ten vo svojom sobotňajšom článku (Tenká hranica medzi Hrycom a Magátom) na rovnakom portáli skúseného herca riadne skritizoval.

„Médiá milujú kontroverzných umelcov a politikov. Rady im ponúkajú priestor a tí sa neštítia tárať a neraz aj vyzývať na násilie voči menšinám,“ píše okrem iného Lenč.

A ako ďalej Jozef Lenč pokračoval, medzi rétorikou Andyho Hryca a kontroverzným členom ĽS NS Mariánom Magátom nevidí autor textu až taký výrazný rozdiel.

„Hryca a Magáta vníma verejnosť diametrálne odlišne. Pravdepodobne i tí, ktorí reprezentujú zákon, resp. orgány činné v trestnom konaní, keďže súdy sú v tomto smere ešte váhavejšie než polícia alebo NAKA. Prejavy nenávisti politikov, umelcov či potulných fašistov však nesmieme ignorovať, pretože by sa nám to mohlo v budúcnosti vypomstiť,“ napísal ešte Lenč.

Politológ Jozef Lenč Zdroj: Facebook/Filozofická fakulta UCM v Trnave

Tieto slová však nenechali chladným spomenutého Andyho Hryca, a tak sa rozhodol v tomto ´mediálnom pingpongu´ pokračovať. Hryc v najnovšom komentári pritom vyjadril počudovanie, že Jozef Lenč si dovolil ho pranierovať za skôr vyslovené, respektíve napísané názory.

„Keď som povedal, že Afričania, ktorí cez Stredozemné more mieria do Európy, sú neprispôsobiví, že je to ´obrovská nevzdelaná masa, ktorá sa chce mať dobre, ale nič pre to nechce, žiaľ, ani nemôže urobiť´, stojím si za tým. Nie je to prejav žiadnej nenávisti, ale výsledok osobnej empirickej skúsenosti,“ tvrdí rezolútne Hryc.

Bez vzdelania to skrátka nejde

Podľa niekdajšieho predstaviteľa seriálového majora Terazkyho z kultových Čiernych barónov je základom všetkého vzdelanie.

Bez adekvátneho vzdelania a osvojených zručností sa vraj akýkoľvek jedinec dokáže len veľmi ťažko plnohodnotne zaradiť do spoločnosti.

„Precestoval som všetky kontinenty tejto planéty a všeličo som videl na vlastné oči. Videl som nevídaný luxus i hrôzostrašnú biedu a nešťastie. Ak mal v minulom storočí ten nešťastník Uľjanov v niečom pravdu, tak to bola veta ´Učiť sa, učiť sa, učiť sa!´, pravda, ak ju Iljič naozaj niekedy vyslovil.

Kľúčom k úspechu je vzdelanie. A vôbec netreba precestovať celý svet na to, aby to každý pochopil. Máme tu, na Slovensku, vlastnú skúsenosť, pred ktorou ´cudne´ klopíme oči,“ pokračoval už značne rozbehnutý Hryc.

Apel na názorovú pluralitu

A k osobe Jozefa Lenča, respektíve jeho sobotňajšiemu článku Hryc dodal: „Neviem, čo priviedlo jeho autora Lenča k prestúpeniu na islam. Nemôže každého, kto má iný názor ako on a verejne ho prejaví, označovať za xenofóba či rasistu, a nebodaj fašistu.“

V samom závere textu navyše Hryc politológovi odkázal, že „ak by sa azda chcel v budúcnosti akokoľvek vyjadrovať v tomto zmysle v súvislosti s mojou osobou, bude mi musieť predmetnú ´nenávisť´ dokázať pred súdom“.  

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

9:23 Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

Ak štátnemu rozpočtu hrozí nedostatok zdrojov v dôsledku prechodu z konjunktúry do ďalšej fázy ekono…