Hŕŕ na Poľsko! Mocné ľudskoprávne organizácie útočia na poľskú vládu

25. 10. 2017 20:07

Ľudskoprávne organizácie spustili frontálny útok na Poľsko. Tak by sa dali zhrnúť nedávne udalosti, keď Human Rights Watch a Amnesty International v rozmedzí niekoľkých dní ostro kritizovali poľskú vládu.

Hŕŕ na Poľsko! Mocné ľudskoprávne organizácie útočia na poľskú vládu
Foto: TASR
Popis: Jaroslaw Kaczyński
reklama

Human Rights Watch (HRW) vyzvala Európsku úniu, aby podnikla proti Poľsku čo najrozhodnejšie kroky a zastavila údajné smerovanie krajiny k autoritárskemu systému. HRW vo svojej utorkovej správe vyčíta poľskej vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS), že „podkopáva právny štát a porušuje ľudské práva“. Podľa mienky mocnej ľudskoprávnej organizácie by mal Brusel spustiť článok 7, ktorý hovorí o pozastavení hlasovacích práv členských krajín EÚ.

„Po vyhratých voľbách presadila vládnuca strana PiS legislatívne kroky, ktoré bránia ústavnému súdu v práci. Politici môžu zasahovať do vymenúvania a prepúšťania sudcov, dochádza k obmedzovaniu slobody médií a reprodukčných práv žien. Okrem toho vláda postupne narúša slobodu zhromažďovania,“ hnevá sa ľudskoprávna organizácia, ktorá je známa tým, že neskrývane straní ľavicovým vládam a naopak pravicovým a euroskeptickým vládam a organizáciám nemôže „prísť na meno“.

Starostlivej HRW tiež prekáža, že vláda poskytla viac právomoci bezpečnostným službám, vyvíja väčší tlak na neziskové mimovládne organizácie a „porušuje práva žiadateľov o azyl“. Vládnuca strana Právo a spravodlivosť všetky obvinenia zo strany HRW a výčitky Európskej únie odmieta. Hovorca vlády Rafał Bochenek sa k správe odmietol vyjadriť. Správu ladenú v podobnom duchu však minulý týždeň vypustila do sveta aj Amnesty Inernational (AI).

AI sa s neskrývaným znepokojením vyjadrila k (ne)dodržiavaniu ľudských práv v krajine. Konkrétne organizácia poukázala na údajne nezákonné postupy vlády proti demonštrantom, aby zabránila ďalším protestom. Vtedy reagovalo poľské ministerstvo vnútra s vysvetlením, že obvinenia sú bezpredmetné a polícia len konala s cieľom zaistiť bezpečnosť a verejný poriadok.

Do Varšavy mieria aj zástupcovia Benátskej komisie, ktorá je poradným orgánom Rady Európy. Má v pláne posúdiť vplyvy súdnej reformy vlády priamo na mieste a potom vydať „nezávislú“ správu. Poľský minister Witold Waszczykowski však vníma tento krok ako „intervenciu do vnútorných záležitostí krajiny“ a uviedol, že vláda žiadne vonkajšie zásahy do justičného systému Poľska nehodlá akceptovať.

Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski. Zdroj: TASR

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…