Hrozivé varovanie holandského vicepremiéra: Voľný pohyb osôb je cestou na dno. Môžu za to pravidlá, ktoré si Európa sama stanovila

18. 1. 2017 7:55

Otvorené hranice a pohyb po krajinách takzvaného schengenského priestoru bez kontrol a obmedzení sa pre obyvateľov Európskej únie stali po rokoch samozrejmosťou, ale spolu s veľkým počtom migrantov vyvstávajú stále častejšie otázky, ako tento systém prispôsobiť, aby ho nezneužívali pašeráci ľudí a ilegálni migranti.

Hrozivé varovanie holandského vicepremiéra: Voľný pohyb osôb je cestou na dno. Môžu za to pravidlá, ktoré si Európa sama stanovila
Foto: SITA
Popis: Rokovanie európskych ministrov o osude Schengenského priestoru
reklama
Holandský vicepremiér Lodewijk Asscher je presvedčený, že zvýšený počet migrantov v Európskej únii je veľkou výzvou na zabezpečenie dostatku pracovných miest, a to je len jeden z problémov. Európska dvadsaťosmička by sa mala preto podľa neho začať vážne zaoberať tým, ako predísť negatívnym vplyvom otvorených hraníc na pracovné trhy či mzdy v niektorých vyspelejších krajinách EÚ. 
 
Asscher tvrdí, že práve zvýšený počet migrantov vytvára zvýšený dopyt po zamestnaniach s nižšími príjmami, čo následne vedie k celkovému znižovaniu platov. Podľa vicepremiéra holandskí zamestnanci potom prichádzajú o prácu, pretože ju za nich robia migranti, ktorí sú ochotní pracovať za menej. Problémy majú v tomto smere navyše aj malé spoločnosti. 
 
„V podstate sme svedkami toho, že voľný pohyb osôb sa stáva synonymom cesty na dno so znižovaním platov, nespravodlivou súťažou na pracovnom trhu, a to je dané pravidlami, ktoré si Európa sama stanovila,“ varoval Asscher. 
 
Nejde pritom o migrantov z Afriky či Blízkeho východu, ale o obyvateľov chudobnejších krajín Európskej únie. Problém v tomto smere predstavuje práve voľný pohyb osôb, ktorý podľa Asschera dovoľuje migrantom znižovať ceny práce v Holandsku, ale aj ďalších krajinách západnej Európy. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…