Hrozí globálny konflikt? Američania sa vyhrážajú vojenským zásahom. Rusko varuje pred smrteľnými následkami

10. 4. 2018 17:51

Americký prezident Donald Trump nevylúčil žiadnu možnosť, pokiaľ ide o sľubovanú ráznu odpoveď USA na chemický útok, ktorý v Sýrii pripravil o život najmenej 70 ľudí a zranil stovky ďalších vrátane detí. Moskva varuje pred smrteľnými následkami.

Hrozí globálny konflikt? Američania sa vyhrážajú vojenským zásahom. Rusko varuje pred smrteľnými následkami
Foto: TASR
Popis: Armáda USA, ilustračné foto
Donald Trump sa len minulý týždeň rozhodol neposkytnúť Sýrii pomoc na rekonštrukciu krajiny v hodnote 200 miliónov dolárov a po údajnom chemickom útoku, z ktorého Západ viní režim prezidenta Bašara Asada, šéf Bieleho domu tvrdí, že na stole sú všetky možnosti. 
 
V reči diplomatov to znamená, že Trump zvažuje aj prípadný útok proti Asadovym jednotkám. Na to by však Trump potreboval mandát Bezpečnostnej rady OSN, ktorý by pre ruské právo veta celkom iste nezískal. Muselo by preto ísť o útok bez mandátu OSN. Diplomatické riešenie je preto v nedohľadne. 
 
Ďalší veľký problém je v tom, že v prípade útoku USA na pozície sýrskej armády by mohlo dôjsť k stretu amerických jednotiek s ruskou armádou. Tá je v krajine na pozvanie prezidenta Asada a oficiálne bojuje proti teroristom z takzvaného Islamského štátu, ktorý je takmer porazený. Rebeli bojujúci proti prezidentovi Asadovi, z ktorých mnohí sa v priebehu konfliktu pridali k IS, však operujú v krajine aj naďalej. 
 
Okrem diplomatickej cesty, pravdepodobne nepriechodnej pre ruské právo veta v BR OSN, sú teraz v hre menšie cielené útoky podobné tomu z minulého roka, pri ktorom Američania zbombardovali základňu, z ktorej podľa nich v tom čase prišiel útok chemickými zbraňami. 
 
Donald Trump v utorok (10.04.) uviedol, že USA majú v tomto smere „množstvo vojenských možností“. Čo presne Spojené štáty v Sýrii podniknú, ako odvetu za chemický útok, bude jasné v nasledujúcich dňoch. 

Spor o chemický útok

Chemický útok sa stal v meste Dúma, ktoré je poslednou baštou sýrskych protivládnych rebelov. Organizácia Biele helmy (White Helmets), ktorá pomáha zachraňovať ľudí z oblastí bojov v Sýrii, tvrdí, že väčšina obetí boli ženy a deti. 
 
Na mesto neďaleko Damasku bol údajne zvrhnutý chlór v kombinácii s ďalším bližšie neurčeným toxickým plynom. Dúma je takmer úplne zničené mesto, v ktorého troskách sa tiesni možno až 100-tisíc ľudí. 
 
Prezident USA Donald Trump po chemickom útoku zvažuje všetky možnosti, ale dôkazom vyhrotenej situácie je vyostrený konflikt medzi Ruskom a Spojenými štátmi v Bezpečnostnej rade OSN. 

Rusko nikdy nebude priateľom USA

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia na bezpečnostnej rade zvolanej k chemickému útoku v Sýrii uviedol, že podľa Moskvy je incident v Dúma zinscenovaný a zároveň varoval, že akákoľvek vojenská odpoveď zo strany USA v Sýrii by mohla mať „smrteľné následky“. 
 
Americká veľvyslankyňa pri BR OSN Nikki Haleyová nešetrila kritikou na adresu Moskvy. Uviedla, že Rusko má na svojich rukách krv sýrskych detí, pretože vojensky podporuje Sýriu a jej prezidenta Bašara Asada kritizovaného Západom za porušovanie ľudských práv v krajine rozvrátenej konfliktom. 
 
„Mŕtve deti neznamenajú príliš veľa pre vlády ako je tá v ruská, ktoré používajú svoje prostriedky na vyzbrojenie Asada,“ povedala Haleyová na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN. 
 
Veľvyslankyňa dodala, že BR OSN zlyhala pri konaní proti sýrskemu režimu, ktorý podľa nej opakovane použil chemické zbrane proti vlastnému obyvateľstvu. Za vinníka toho, že sa nedarí prinútiť sýrsky režim k zastaveniu operácií proti opozičným rebelom, označila Haleyová Rusko, ktoré rezolúcie bezpečnostnej rady v tejto veci doposiaľ vždy vetovalo. 
 
Výčitky americkej vyslankyne nepadli na úrodnú pôdu a Nebenzia reagoval na slová Haleyovej slovným protiútokom, ktorý nauznačuje ďalšie vážne zhoršenie vzťahov medzi USA a Ruskom. 
 
„Rusko nikdy nebude priateľom USA. Priateľstvo je totiž niečo, čo je zároveň obojstranné aj dobrovoľné. Priateľstvo sa nedá vynútiť a my nie sme naklonení tomu, aby sme sa stali vašimi priateľmi, neprosíme, aby sme sa stali vašimi priateľmi. To, čo od vás chceme, nie je nič iné ako normálny civilizovaný vzťah, ktorý vy arogantne odmietate bez ohľadu na základnú slušnosť,“ povedal ruský vyslanec pri OSN. 
 
Nebezia svojim odkazom pre USA ani zďaleka neskončil a v závere svojej odpovedi americkej strane ešte trochu pritvrdil. „Ste na omyle, keď si myslíte, že máte priateľov. Vaši takzvaní priatelia sú len tí, ktorí vám nemôžu povedať nie. A toto je kritérium priateľstva vo vašom ponímaní,“ odkázal Nebezia americkej administratíve. 
 
Členovia BR OSN počas zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN o situácii v Sýrii (zdroj: TASR)

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas.  Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

8:40 Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas. Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

Slovenská republika po 26 rokoch konečne získala budovu na Manhattane, ktorá jej už patrí. Slovensko…