Hrozí Trumpovi rok po jeho zvolení odvolávanie z úradu? V USA sa o tom vážne hovorí. Analytik Samson tvrdí, že nič také sa nestane. Pre svojich voličov zostáva prezident hrdinom

11.11.2017 6:00

Od zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov uplynul rok a kritika, ktorá sa ozývala proti jeho politike v čase jeho kampane a zvolenia, neutícha. Práve naopak. Nespokojných hnutí, organizácií, médií, ale aj jednotlivcov pribúda. Napriek tomu si Trump svojimi opatreniami stále drží popularitu u svojich voličov. Tí ho stále považujú za svojho hrdinu. O roku Trumpovho pôsobenia v Bielom dome hovorili Parlamentné listy aj s analytikom Ivom Samsonom.

Hrozí Trumpovi rok po jeho zvolení odvolávanie z úradu? V USA sa o tom vážne hovorí. Analytik Samson tvrdí, že nič také sa nestane. Pre svojich voličov zostáva prezident hrdinom
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
Vyšetrovanie údajného ovplyvňovania amerických prezidentských volieb Ruskom, ktoré malo Trumpovi pomôcť do prezidentského kresla, stále pokračuje, ale na popularite šéfa Bieleho domu to u jeho voličov, zdá sa, neuberá. Trumpovi voliči podľa the Time stále veria, že „médiá a politický establishment chcú prezidenta dostať“. 
 
Mediálne útoky časti novinárskej obce v USA na politiku Donalda Trumpa, či už v oblasti migrácie, menšín, alebo životného prostredia, majú podľa amerického denníka na voličov prezidenta opačný efekt, ako je zamýšľané. 
 
To, či bude mať šírenie negatívnych správ efekt na ľudí, závisí podľa analytika Iva Samsona od toho, aká je dôvera v tlač, a tá u Trumpových voličov veľká nie je, čo sa týka mainstreamových médií. „Keď sa na niekoho takto mediálne útočí, tak ľudia, ktorí nie sú schopní vo väčšine kriticky skúmať, čo je podstatou veci, sa tak či tak postavia za svojho človeka,“ povedal Samson pre PL.sk. 
 
V tom, že určitá časť voličov nedôveruje médiám, hrajú podľa analytika úlohu aj sociálne siete. „Je to akási protiváha oficiálnym masmédiám, ale sociálne siete môžu byť veľmi nebezpečné, pretože sa na ne dá zavesiť čokoľvek a len čo si na ne obyvatelia odkázaní na internet zvyknú, môžu byť tieto sociálne siete zdrojom demagógie a veľmi úspešne konkurujú masovým médiám,“ uviedol Samson. 

Chcú odvolávať Trumpa

Politici, najmä tí z demokratickej časti politického spektra v USA, sa však nenechávajú odradiť a pokračujú v ťažení proti Trumpovi. Člen amerického Kongresu Al Green sa začiatkom novembra vyjadril, že najneskôr do Vianoc pretlačí hlasovanie o impeachmente Donalda Trumpa do Snemovne reprezentantov. 
 
Odvolávať Trumpa chce Al Green z viacerých dôvodov. Republikánskeho prezidenta, ktorý, mimochodom, čelí kritike aj zo strany vlastného tábora, tento demokratický kongresman viní zo „šírenia myšlienok nadradenosti bielej rasy (white supremacy), sexizmu, nenávisti, xenofóbie a rasizmu“.  
 
Green chce Trumpa odvolať z funkcie aj preto, že podľa neho podporuje takzvanú alternatívnu pravicu a jej sympatizantov po celom svete, čím vraj poškodzuje americkú spoločnosť. 

Žiaden impeachment nebude

Podľa Iva Samsona však k impeachmentu, teda odvolaniu prezidenta Trumpa, takmer určite nedôjde. Analytik pripomenul, že nič také sa v histórii Spojených štátov ani nestalo. 
 
„Nixon sám odstúpil, Clinton to ustál a impeachment ani v tomto prípade nehrozí. Trump bol legitímne zvolený, hoci Hillary Clintonová dostala viac hlasov od ľudí, ale podľa volebného systému je právoplatne zvoleným prezidentom a ak sa mu nedokáže nejaké pochybenie, poprípade porušenie amerických zákonov, napríklad to, z čoho ho vinia demokrati, že získal tieto voľby nečestným spôsobom s pomocou ruskej propagandy, tak si myslím, že impeachment, teda legálne odvolanie, na pôde Kongresu v žiadnom prípade nehrozí,“ povedal Samson pre Parlamentné listy. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Orbán varoval Slovensko pred vplyvom Sorosa. Dodal, že pre Maďarsko znamená tento nebezpečný finančný špekulant riziko z hľadiska národnej bezpečnosti

14:35 Orbán varoval Slovensko pred vplyvom Sorosa. Dodal, že pre Maďarsko znamená tento nebezpečný finančný špekulant riziko z hľadiska národnej bezpečnosti

Význam ochrany proti ilegálnej migrácii a zachovanie kultúrnej identity zdôraznili v nedeľu v reláci…