Hrozí Bratislave prohibícia v štýle čiernych herní? Téma hazardu prejde zajtra do nového levelu. Takto to vidí primátor Nesrovnal

25. 1. 2017 19:00

Zajtra rozhodnú bratislavskí poslanci o osude hazardu v hlavnom meste. Hrozí hlavnému mestu prohibícia v štýle čiernych herní? A ako zapláta primátor dieru po chýbajúcom príjme v rozpočte? Ivo Nesrovnal vysvetľuje pre čitateľov Parlamentných listov.

Hrozí Bratislave prohibícia v štýle čiernych herní? Téma hazardu prejde zajtra do nového levelu. Takto to vidí primátor Nesrovnal
Foto: sita
Popis: Primátor Ivo Nesrovnal
Najskôr otázka: Čo myslíte, je v Bratislave viac lekární alebo herní? Odpoveď: Na základe zistení petičného výboru sa ukázalo, že prevádzok s hazardnými hrami je viac, v hlavnom meste je 232 herní, 588 výherných prístrojov a 2 177 videoherných automatov. Oproti tomu sa v Bratislave nachádza zhruba 219 lekární.
 
Téma zákazu hazardu na území Bratislavy sa zajtra dostane do ďalšieho levelu. Práve zajtra majú poslanci na zastupiteľstve rozhodnúť, či na základe Petície za Bratislavu bez hazardných hier vyzvú primátora Iva Nesrovnala, aby spustil proces prípravy Všeobecného záväzného nariadenia hlavného mesta Slovenskej republiky, podľa ktorého by sa postupovalo pri výraznom obmedzení hazardu a celkovo herní na území mesta. Práve preto sme primátora Nesrovnala požiadali o rozhovor.
 
Vo štvrtok má mestské zastupiteľstvo prerokovať Petíciu za Bratislavu bez hazardných hier. Vy ste na čele petičiarov. Ste s týmto výsledkom, teda že petícia je na programe zastupiteľstva, spokojný?
 
Na zajtrajšom mestskom zastupiteľstve budú poslanci rokovať o výsledkoch petície proti hazardu. Toto mimoriadne mestské zastupiteľstvo som zvolal ja. Na základe tohto rokovania by som mal totiž získať mandát na predloženie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu na území Bratislavy tak, ako to požaduje petícia. Pre mňa je stanovisko obyvateľov Bratislavy podpísaných pod petíciu záväzné.
 
Ako je to ale s počtom podpisov k tejto petícii? Bolo ich vyzbieraných 136-tisíc, po krádeži petičných hárkov je ich 98 118. Ostatné sú len na kópiách. Ak by sa hlasovalo podľa starých podmienok, je nutných 30 % podpisov obyvateľov Bratislavy nad 18 rokov, čiže podľa niektorých zdrojov 106-tisíc, podľa iných 116-tisíc, alebo podľa vás stačí už len 15 % občanov Bratislavy nad 18 rokov, ako to vyžaduje nová úprava od roku 2017 – čiže takmer 53-tisíc? Ktoré čísla sú záväzné pre túto petíciu?
 
Na to, aby bola petícia za zákaz hazardu úspešná, je potrebné, aby ju podpísalo 15 % obyvateľov Bratislavy nad 18 rokov. V tomto smere teda táto petícia výrazne prekračuje zákonom stanovený minimálny počet podpisov.
 
Ak je pre vás záväzná hranica 15 %, myslíte si, že ide o reprezentatívnu vzorku?
 
Pod petíciu sa podpísalo približne 100 000 Bratislavčanov, čo je približne ¼ všetkých obyvateľov Bratislavy, a to je obrovské číslo. Vyjadrenie Bratislavčanov, ktorí sa pod petíciu podpísali, je pre mňa záväzné.
 
Máte informáciu, že sa podarilo objasniť krádež 3 039 petičných hárkov? Sú kópie petičných hárkov dostatočné na uznanie podpisov?
 
Na kontrolu sme odovzdali všetkých vyše 130 000 podpisov a okamžite sme podali trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR, v tomto smere ešte prebieha vyšetrovanie.
 
Bratislava mala v minulom roku príjem z hazardu na úrovni 3,15 milióna eur. Čím ich chcete v rozpočte nahradiť? Prípadne kde ich chcete ušetriť?
 
Nie na všetko sa dá pozerať optikou financií tu a teraz. Existuje množstvo vedeckých štúdii, ktoré dokazujú, že hazard so sebou nesie aj ďalšie negatívne sociálne dôsledky, na ktorých odstraňovanie sa vynakladá ešte viac financií (rozvrátené rodiny, zdravotné/psychické problémy...). Mestu tieto peniaze chýbať budú, ale musíme sa s tým vyrovnať, pretože zákaz hazardu je dobrá vec.
 
Nebojíte sa efektu, ktorý prináša plošný zákaz, napríklad prohibícia? Mám na mysli čierne herne, porušovanie zákona... Ako to chcete riešiť?
 
Zodpovednosť vedenia mesta je za verejné priestory a to, ako ich vnímajú ľudia. Toto je otázka na štát a jeho regulačné mechanizmy – veríme, že si s tým budú vedieť poradiť. Mesto v tomto smere kompetencie nemá.
 
V materiáli k zasadnutiu zastupiteľstva hovoríte o možných rizikách, ktoré môže priniesť spor s  prevádzkovateľmi hazardných hier. Aké by mohli mesto stretnúť sankcie v prípade prehratého sporu?
 
V tejto chvíli ide o bezpredmetnú otázku. Zo zákona platí, že občania petíciou môžu zakázať hazard v meste.
 
Stojí prijate VZN k petícii napriek možnému sporu za to?
 
Ochrana Bratislavčanov a zlepšenie života v Bratislave stojí za akékoľvek vynaložené úsilie.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šéfredaktor Čechom: Babiš? Už by ste ho nemali mať radi. Ale máte, prichádza porovnanie s Ficom

13:45 Šéfredaktor Čechom: Babiš? Už by ste ho nemali mať radi. Ale máte, prichádza porovnanie s Ficom

Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníka N, na Českom rozhlase Plus prezradil, čo sa deje na Slovensku, a…