Hromy a blesky v USA: Zbaviť Hillary Clintonovú funkcie, keď vyhrá voľby? Už to zašlo skutočne ďaleko

    0
    Hillary Clintonová po oficiálnom prijatí nominácie Demokratickej strany na prezidentku USA. (Autor: TASR)

    Vyšetrovatelia z americkej FBI odhalili súbor so 650 000 e-mailami na súkromnom počítači bývalého kongresmana Anthonyho Weinera. K odhaleniu došlo počas vyšetrovania Weinerovho sexuálneho škandálu, keď mal údajne posielať erotické fotografie a správy s podobným obsahom cudzím ženám.

    Ako toto všetko súvisí s Clintonovou? Weiner je dnes už odlúčený manžel dlhoročnej poradkyne Hillary Clintonovej Humy Abedinovej. Bývalý politik mal tak prostredníctvom svojej partnerky prístup k viac ako stotisíc e-mailom, medzi ktorými mohli byť aj tie, ktoré sa nemali nikdy dostať na verejnosť.

    Americká FBI chce teraz preskúmať obsah týchto e-mailov, aby sa uistila, že žiadny z nich neobsahoval utajené informácie. Ak zistia opak, bude to znamenať, že súčasná kandidátka na prezidentku Spojených štátov Hillary Clintonová závažne pochybila.

    V prípade, ak by sa preukázalo, že niektoré z odhalených e-mailov skutočne obsahujú utajené vládne informácie, Clintonová by mohla byť aj stíhaná za trestné narábanie s utajenými materiálmi. Jej najväčšia chyba spočíva v tom, že počas svojho funkčného obdobia v pozícii ministerky zahraničných vecí používala pre svoju pracovnú korešpondenciu súkromné e-mailové konto.

    Už tento rok v júli americká FBI potvrdila, že niektoré z Clintonovej e-mailov v momente odoslania obsahovali utajené vládne informácie. Kandidátka na najvyšší úrad v krajine však nebola trestne stíhaná, lebo riaditeľ FBI James Comey uviedol, že „neboli nájdené žiadne dôkazy, ktoré by vyšetrovateľov viedli k domnienke, že by politička úmyselne pochybila v narábaní s utajenými materiálmi”.

    Celý tím Hillary Clintonovej je na nohách – “sú zúriví”, píše britský Telegraph.

    Najvyšší poradcovia americkej političky teraz obviňujú riaditeľa FBI Comeyho – bývalého republikána, že porušil nepísanú konvenciu, ktorá hovorí, že vládne agentúry nemôžu viesť politické vyšetrovanie v období 60 dní pred voľbami.

    Senátor Harry Reid zašiel dokonca tak ďaleko, že riaditeľa FBI obvinil z porušenia zákona.

    Sama Clintonová sa pokúsila celý incident zľahčiť. „O nič vážne nejde,” zdôraznila politička. „Väčšina ľudí si už dávno vytvorila mienku o tomto všetkom.”

    Situáciu, pochopiteľne, nemohol nevyužiť tím Donalda Trumpa. Republikánsky kandidát na prezidenta USA dokonca vyhlásil, že aféra spojená s Clintonovej e-mailami sa svojou závažnosťou dá porovnať s Nixonovou aférou Watergate.

    „Zvolenie Hillary Clintonovej prezidentkou Spojených štátov by celú krajinu vrhlo do ústavnej krízy, ktorú si skutočne nemôžeme dovoliť,” vyhlásil Donald Trump v pondelok. Dodal, že bývalá ministerka zahraničia by mohla byť v prezidentskej pozícii aj trestne stíhaná.

    Politika bokom. Dá sa počínanie riaditeľa FBI v tejto situácii považovať za štandardné? Rozhodne nie. Tak sa však nedá nazvať ani vyšetrovanie spojené s e-mailami Clintonovej.

    Keď v júli Comey vyhlásil, že Clintonovú nebudú trestne stíhať, urobil tak, vedomý si faktu, že vyšetrovanie prebiehalo vo volebnom roku.

    „Hodlám zverejniť viac detailov o prebiehajúcom vyšetrovaní, ako by som zverejnil o inom prípade. Domnievam sa, že americká verejnosť si zaslúži poznať podrobnosti o tomto prípade, keďže ide o štátny záujem,” uviedol šéf FBI na tlačovej konferencii.

    Federálna vyšetrovacia služba následne zverejnila dokumenty – zoznam svedkov, ktorých vypočúvali – čo nie je bežná prax.

    Comeyho počínanie nie je úplne bezprecedentné – v minulosti opakovane hovoril, že FBI by sa mala viac zodpovedať verejnosti.

    Vzhľadom na ohromný počet e-mailov, ktoré sa musia jednotlivo analyzovať, nie je šanca, že by bola americká verejnosť s výsledkami vyšetrovania oboznámená pred volebným dňom.

    Teraz sa hovorí o tom, či by bolo možné Clintonovú zbaviť (v prípade zvolenia) prezidentskej funkcie, ak by sa skutočne preukázalo, že svojím počínaním porušila zákon.


    - Reklama -