Hromy a blesky v USA: Zbaviť Hillary Clintonovú funkcie, keď vyhrá voľby? Už to zašlo skutočne ďaleko

2. 11. 2016 18:55

Ďalší škandál okolo e-mailov Hillary Clintonovej. Donald Trump hovorí, že ide o najzávažnejšiu aféru od čias Watergate. Demokrati sú zúriví a niektorí z nich dokonca aj obviňujú riaditeľa FBI z porušenia zákona.

Hromy a blesky v USA: Zbaviť Hillary Clintonovú funkcie, keď vyhrá voľby? Už to zašlo skutočne ďaleko
Foto: TASR
Popis: Hillary Clintonová po oficiálnom prijatí nominácie Demokratickej strany na prezidentku USA.
reklama

Vyšetrovatelia z americkej FBI odhalili súbor so 650 000 e-mailami na súkromnom počítači bývalého kongresmana Anthonyho Weinera. K odhaleniu došlo počas vyšetrovania Weinerovho sexuálneho škandálu, keď mal údajne posielať erotické fotografie a správy s podobným obsahom cudzím ženám.

Ako toto všetko súvisí s Clintonovou? Weiner je dnes už odlúčený manžel dlhoročnej poradkyne Hillary Clintonovej Humy Abedinovej. Bývalý politik mal tak prostredníctvom svojej partnerky prístup k viac ako stotisíc e-mailom, medzi ktorými mohli byť aj tie, ktoré sa nemali nikdy dostať na verejnosť.

Americká FBI chce teraz preskúmať obsah týchto e-mailov, aby sa uistila, že žiadny z nich neobsahoval utajené informácie. Ak zistia opak, bude to znamenať, že súčasná kandidátka na prezidentku Spojených štátov Hillary Clintonová závažne pochybila.

V prípade, ak by sa preukázalo, že niektoré z odhalených e-mailov skutočne obsahujú utajené vládne informácie, Clintonová by mohla byť aj stíhaná za trestné narábanie s utajenými materiálmi. Jej najväčšia chyba spočíva v tom, že počas svojho funkčného obdobia v pozícii ministerky zahraničných vecí používala pre svoju pracovnú korešpondenciu súkromné e-mailové konto.

Už tento rok v júli americká FBI potvrdila, že niektoré z Clintonovej e-mailov v momente odoslania obsahovali utajené vládne informácie. Kandidátka na najvyšší úrad v krajine však nebola trestne stíhaná, lebo riaditeľ FBI James Comey uviedol, že „neboli nájdené žiadne dôkazy, ktoré by vyšetrovateľov viedli k domnienke, že by politička úmyselne pochybila v narábaní s utajenými materiálmi".

Celý tím Hillary Clintonovej je na nohách - "sú zúriví", píše britský Telegraph.

Najvyšší poradcovia americkej političky teraz obviňujú riaditeľa FBI Comeyho - bývalého republikána, že porušil nepísanú konvenciu, ktorá hovorí, že vládne agentúry nemôžu viesť politické vyšetrovanie v období 60 dní pred voľbami.

Senátor Harry Reid zašiel dokonca tak ďaleko, že riaditeľa FBI obvinil z porušenia zákona.

Sama Clintonová sa pokúsila celý incident zľahčiť. „O nič vážne nejde," zdôraznila politička. „Väčšina ľudí si už dávno vytvorila mienku o tomto všetkom."

Situáciu, pochopiteľne, nemohol nevyužiť tím Donalda Trumpa. Republikánsky kandidát na prezidenta USA dokonca vyhlásil, že aféra spojená s Clintonovej e-mailami sa svojou závažnosťou dá porovnať s Nixonovou aférou Watergate.

„Zvolenie Hillary Clintonovej prezidentkou Spojených štátov by celú krajinu vrhlo do ústavnej krízy, ktorú si skutočne nemôžeme dovoliť," vyhlásil Donald Trump v pondelok. Dodal, že bývalá ministerka zahraničia by mohla byť v prezidentskej pozícii aj trestne stíhaná.

Politika bokom. Dá sa počínanie riaditeľa FBI v tejto situácii považovať za štandardné? Rozhodne nie. Tak sa však nedá nazvať ani vyšetrovanie spojené s e-mailami Clintonovej.

Keď v júli Comey vyhlásil, že Clintonovú nebudú trestne stíhať, urobil tak, vedomý si faktu, že vyšetrovanie prebiehalo vo volebnom roku.

„Hodlám zverejniť viac detailov o prebiehajúcom vyšetrovaní, ako by som zverejnil o inom prípade. Domnievam sa, že americká verejnosť si zaslúži poznať podrobnosti o tomto prípade, keďže ide o štátny záujem," uviedol šéf FBI na tlačovej konferencii.

Federálna vyšetrovacia služba následne zverejnila dokumenty - zoznam svedkov, ktorých vypočúvali - čo nie je bežná prax.

Comeyho počínanie nie je úplne bezprecedentné - v minulosti opakovane hovoril, že FBI by sa mala viac zodpovedať verejnosti.

Vzhľadom na ohromný počet e-mailov, ktoré sa musia jednotlivo analyzovať, nie je šanca, že by bola americká verejnosť s výsledkami vyšetrovania oboznámená pred volebným dňom.

Teraz sa hovorí o tom, či by bolo možné Clintonovú zbaviť (v prípade zvolenia) prezidentskej funkcie, ak by sa skutočne preukázalo, že svojím počínaním porušila zákon.


Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: fib
reklama

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…