Hrnko o SAV: Tí, ktorí sa tak hrdo hlásia k ‚slušnému Slovensku‘ vrátane prezidenta Kisku, tlačili ministerku do nezákonného postupu

19.9.2018 0:00

Slovenská akadémia vied (SAV) sa mala zmeniť na vedecko-výskumnú inštitúciu k 1. júlu tohto roka, ale nestalo sa, čo vyvolalo vlnu kritiky voči ministerke školstva Martine Lubyovej (nom. SNS). Tá tvrdí, že novelizáciou zákona nedôjde k skrytému zoštátneniu SAV, ako to tvrdí predseda akadémie vied Pavol Šajgalík. Poslanec národniarov Anton Hrnko tvrdí, že kritika zo strany vedenia SAV nie je opodstatnená a dodáva prečo.

Hrnko o SAV: Tí, ktorí sa tak hrdo hlásia k ‚slušnému Slovensku‘ vrátane prezidenta Kisku, tlačili ministerku do nezákonného postupu
Foto: TASR
Popis: Anton Hrnko
Hrnko pripomína, že najneskôr do konca mája tohto roka mala SAV spraviť podrobný súpis všetkého majetku, ale túto časť zákona akadémia vied nesplnila, preto nebola oprávnená zmeniť sa na vedecko-výskumnú inštitúciu (VVI). 
 
„Namiesto toho, aby SAV odstránila tento nedostatok, začala proti ministerke Lubyovej organizovať nátlakové akcie, no pani ministerka s výraznou podporou SNS zotrvala na tom, že transformácia sa môže uskutočniť len v zmysle zákona, nie mimo neho alebo proti nemu. Ide predsa o nenahraditeľné národné bohatstvo, bez ktorého by slovenská veda pošla ako kopliny na konci jari,“ píše Hrnko v statuse na sociálnej sieti. 
 
Vedenie SAV však podľa Hrnka akosi pozabudlo hovoriť o tom, že v rámci premeny Slovenskej akadémie vied na vedecko-výskumnú inštitúciu mali byť na ňu prevedené aj veľké štátne majetky. V zmysle zákona mal byť majetok SAV spísaný, ale to sa nestalo a to je podľa národniara dôvod, prečo nedošlo k transformácii akadémie vied na VVI. 
 
„Je zarážajúce, že tí, ktorí sa tak hrdo hlásia k ‚slušnému Slovensku‘ vrátane prezidenta Kisku, neobhajovali znenie zákona, ale tlačili ministerku do nezákonného postupu (nakoniec jej postup odobrila aj prokuratúra). A namiesto toho, aby brali na zodpovednosť tých, ktorí (asi zámerne?) nenaplnili literu zákona, obviňovali ministerku Lubyovú a SNS, že chce ukradnúť majetok SAV a zničiť tak slovenskú vedu!“ dodáva Hrnko.   

Obhajoba Lubyovej

Pravda je v tomto prípade podľa poslanca SNS niekde úplne inde. Hrnko tvrdí, že prelomením prezidentovho veta v zákone o vysokých školách sa obnovil právny stav SAV, aký bol pred začatím transformácie vrátane toho, že jednotlivé ústavy spravujú majetok štátu ako aj predtým. „Tranformovať sa tak budú musieť spôsobom, že všetok majetok štátu bude riadne zaregistrovaný, aby nemohlo dôjsť k jeho nezákonným presunom, respektíve k scudzeniu rôznymi fígľami, pri vynachádzaní ktorých sú naši privatizéri a postprivatizéri mimoriadne šikovní,“ píše poslanec NR SR. 
 
Podľa Hrnka konala ministerka Lubyová správne, keď zamietla transformáciu SAV. „Ak chcela zachovať majetok akadémie pre skutočných vedcov, ktorí stále nie sú na Slovensku skutočne finančne ohodnotení, nemohla konať ináč. Jednoducho treba zachovať podstatu, na ktorej stojí veda na Slovensku,“ obhajuje národniar šéfku rezortu školstva. 
 
V stredu (12. 9.) Lubyová uviedla, že ministerstvo pod jej vedením neuskutočnilo zápis navrhovaných údajov do registra verejných výskumných inštitúcií, pretože SAV nedodržala zákonom stanovené postupy a termíny. 
 
Nedodržanie termínov a postupov zo strany akadémie vied konštatovala generálna prokuratúra, ktorá sa tak vyjadrila v prospech ministerstva školstva. 

Čo na to SAV

SAV vo svojom stanovisku tvrdí, že si ctí zákon, a rešpektuje utorkové (11. 9.) prelomenie veta prezidenta poslancami parlamentu. Ďalšie nevyhnutné kroky však teraz musí podľa SAV urobiť parlament, aby minimalizoval škody, ktoré z jeho utorkového (11. 9.) rozhodnutia vyplývajú. 
 
„Dnes je už nespochybniteľné, že túto novelu treba novelizovať, pretože postup, ktorý nám ukladá, nie je možné v praxi vykonať. Neposkytuje základ pre dokončenie transformácie. Jednoduchou novelizáciou je ešte stále možné dosiahnuť, aby sa transformácia dokončila bez nezvratných škôd, ktoré by boli dôsledkom nového zakladania ústavov SAV,“ píše SAV v stanovisku. 
 
Vedenie akadémie vied žiada parlamentný výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport pod vedením Ľubomíra Petráka (Smer-SD), aby urýchlene konal, „aby sme mohli predísť škodám, ktoré zo súčasnej situácie nastanú“. 
 
V utorok (11. 9.) poslanci Národnej rady SR rozhodli 76 hlasmi o tom, že inštitúcie SAV zostanú v stave, v akom boli pred transformáciou. Tým parlament prelomil veto prezidenta k zákonu o vysokých školách, ktorého súčasťou je aj novela zákona o SAV. 
 
Organizácie, ktoré nesplnili podmienky, sa vrátia do právnej formy spred 1. júla. Pôvodne mali ústavy SAV prejsť transformáciou a mali byť zapísané do registra VVI. SAV sa tak bude podľa schválenej novely skladať z rozpočtových a príspevkových organizácií. 
 
Novela súčasne zaväzuje SAV zabezpečiť do 31. decembra 2018 všetky potrebné úkony, aby sa jej organizácie mohli stať VVI na základe postupu, ktorý určuje zákon o VVI. „Transformácia by mala prebehnúť. Mechanizmus registrácie však bude iný. Majetky štátu, ktoré by chceli vložiť do VVI, im musí schváliť vláda a ministerstvo financií. Ministerstvo školstva v tomto nemá žiadnu rozhodovaciu kompetenciu,“ dodala Lubyová.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vybuchne časovaná ´eurobomba´?  Ústavný súd má už len týždeň

0:00 Vybuchne časovaná ´eurobomba´? Ústavný súd má už len týždeň

Ak Ústavný súd do týždňa nerozhodne, zlý zákon o voľbách do europarlamentu spôsobí problémy Kresťans…