Hra o európske tróny sa začína. V4 bude ladiť taktiku v Prahe

28. 6. 2019 10:30

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa v piatok stretnú v Prahe na neformálnej schôdzke, ktorú zvolal český premiér Andrej Babiš. „Na základe môjho pozvania sa stretneme, aby sme znovu koordinovali svoje predstavy. Hra o európske tróny je jediným bodom rokovania,“ vyjadril sa ministerský predseda pre Lidové noviny.

Hra o európske tróny sa začína. V4 bude ladiť taktiku v Prahe
Foto: ČT
Popis: Vlajky krajín V4
reklama

Spoločne sa tak stretávajú dva dni pred mimoriadnym nedeľňajším európskym summitom. Premiér Babiš v stredu na pléne Poslaneckej snemovne pri schôdzi o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde povedal, že summit zásadne rozhodne o tom, kto bude predsedom Európskej komisie, Európskej rady a Európskej centrálnej banky.

Na snímke M. Šefčovič, zdroj TASR


Teraz český predseda vlády zdôraznil: „Potrebujeme takého šéfa Európskej komisie (EK), ktorému neprekáža náš stredoeurópsky región.“ Babiš je hlasným kritikom doterajšieho systému nasadzovania takzvaných „spitzenkandidátov“, teda lídrov europarlamentných frakcií, z ktorých niektorí nemajú aspoň podľa jeho slov teritórium V4 veľmi v láske.

Český premiér nepodporuje Nemca Manfreda Webera, kandidáta európskych ľudovcov, ani hlavu európskych socialistov a súčasného eurokomisára, Holanďana Fransa Timmermansa. „Pre Česko a V4 je dôležité, aby budúci predseda Komisie nepolitizoval, aby nekomentoval politiku a aby realizoval hlavne závery Európskej rady,“ uviedol.

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Súčasný podpredseda EK Maroš Šefčovič stále zostáva v hre o niektorý z vysokých úniových postov, pravdepodobne o kreslo šéfa úniovej diplomacie. Jednotne deklarovanú podporu celej V4 však doteraz nemá, rezervovane sa k nemu stavia aj premiér Babiš.

Pôvodný text nájdete na webe Lidovky.cz.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…