Homoši preč z Bratislavy, ukázalo sa na plagáte v hlavnom meste. Boj o kreslo primátora nabral nové rozmery

13.7.2018 13:20

Kampaň na post primátorov a starostov v novembrových komunálnych voľbách je v plnom prúde a kandidáti sa snažia zo všetkých síl prilákať čo najviac voličov. V médiách rezonuje najmä boj o kreslo primátora v Bratislave, kde podľa najnovšieho prieskumu vedie trojica Nesrovnal, Mika, Mrva. Práve meno posledného zaujalo istú skupinu ľudí.

Homoši preč z Bratislavy, ukázalo sa na plagáte v hlavnom meste. Boj o kreslo primátora nabral nové rozmery
Foto: facebook/Ján Mrva
Popis: Banner v Bratislave

Na viacerých miestach v Bratislave sa objavili veľkoplošné bannery s textom Homoši preč z Bratislavy – Ján Mrva prvý katolícky primátor. Nie je tajomstvom, že Ján Mrva sa hlási ku konzervatívcom a minulý rok sa na adresu  LGBTI komunity vyjadril, že by homosexuálny pár nezosobášil. 

Mrva na svojej facebookovej stránke na svoju obranu napísal, že „antikampaň sa už začala“. Podľa kandidáta na primátora Bratislavy niektorí ľudia majú evidentne strach, že v meste už nebudú na prvom mieste developeri a ich kšefty. „No my sa nevzdávame a poctivo budeme ľuďom predstavovať naše riešenia pre lepšiu Bratislavu,“ píše Mrva vo svojom statuse.

Od obsahu sloganov sa Mrva dištancuje. Píše, že rešpektuje každého človeka, aký je a chce byť primátorom všetkých Bratislavčanov. Podnikol som kroky na odstránenie nelegálnej reklamy z nadchodu v meste," zdôrazňuje Mrva. 

Poliačik: Mrva je náboženský fundamentalista

K výroku sa vyjadril aj nezaradený poslanec Martin Poliačik (Progresívne Slovensko), ktorý na svojom facebookovom profile napísal, že netreba Mrvu spájať s transparentom, ktorý visí v Bratislave. Na druhej strane ale pripustil, že tento spoločný kandidát opozície je "náboženský fundamentalista a má na konte množstvo neprijateľných výrokov. Bratislavský primátor by ideálne mal mať otvorenejšiu hlavu", píše poslanec. Podľa Poliačika treba Mrvovi "obúchať o hlavu jeho vlastné slová, nie dobre mierenú manipuláciu".

Hlina: Mrva by mal zvážiť podnet na prokuratúru

K celej záležitosti sa vyjadril aj líder KDH, ktorý transparent s textom skritizoval na sociálnej sieti Facebook. Podľa Hlinu je táto forma antikampane nechutná a ten, kto s tým začal, urobil chybu. „Pokus cez túto antikampaň nastoliť nosnú tému kampane v Bratislave začal. Voľby primátora nebudú o tom, či je niekto konzervatívec a už vôbec nie o tom, či je niekto katolík. Voľby budú o tom, kto je a kto nie je rukojemníkom veľkých oligarchov,“ píše líder konzervatívcov. Na záver Jánovi Mrvovi odporúča, aby zvážil podnet na prokuratúru aj za šírenie náboženskej nenávisti.

Trestné oznámenie

Do redakcie PL.sk prišiel e-mail z Inštitútu ľudských práv, v ktorom sa píše, že vzhľadom na vyvesené bannery na viacerých miestach v Bratislave podávajú na starostu Vajnor trestné oznámenie.

Pán Mrva síce povedal, že to nevyvesil, no nijako neodsúdil tento nenávistný obsah. Hovoril pritom o vizuálnom smogu. Máme to chápať tak, že vizuálny smog mu prekáža viac ako výzvy na násilie voči LGBT ľuďom? Ak je to skutočne antikampaň, ako tvrdí, prečo má problém to povedať? Pretože v minulosti verejne podporoval referendum zamerané proti ľudským právam LGBT menšiny a netajil sa homofóbnymi výrokmi, rozhodli sme sa podať trestné oznámenie, aby orgány činné v trestnom konaní objasnili, ako to skutočne bolo," uviedol riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher, ktorý je aj spoluzakladateľom  Dúhového pochodu. Ten sa v uliciach Bratislavy uskutoční zajtra (sobotu 14. 7.) popoludní.

Ako uviedla TASR, homofóbne transparenty, ktoré sa v piatok ráno objavili na viacerých miestach Bratislavy, bude riešiť polícia.

V poslednom prieskume, ktorý robila agentúra Focus na žiadosť jedného z kandidátov  –  Matúša Valla, by post primátora Bratislavy vyhral Ivo Nesrovnal so ziskom 30,9 percenta. Za ním by skončil bývalý generálny riaditeľ RTVS Václav Mika (23,6 %) a tretie miesto by získal Ján  Mrva (23,5 %). Matúš Vallo by skončil štvrtý (17,2 %) a kandidátka za KDH Caroline Lišková piata (4,8 %).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

13:00 Sme jeden úžasný národ, ukazujeme to aj tým, že Slovák je premiérom v Čechách, povedal Danko v diskusii s Kiskom a Pellegrinim

Bez vzniku Československa by nebolo dnešného suverénneho Slovenska. V diskusnej relácii RTVS O 5 mi…