Hollande si uctil pamiatku muža, ktorý mu ukázal vrcholnú politiku. Pozrite sa, o kom je reč

8. 1. 2016 22:20

Francúzsky prezident Francois Hollande si dnes pripomenul 20. výročie úmrtia bývalej hlavy štátu Francoisa Mitterranda, ktorý bol takisto z tábora socialistov.

Hollande si uctil pamiatku muža, ktorý mu ukázal vrcholnú politiku. Pozrite sa, o kom je reč
Foto: SITA
Popis: Francúzsky prezident Francois Hollande
reklama

Na hrob jedného z najobľúbenejších francúzskych prezidentov v Jarnacu na juhozápade krajiny položil veniec v prítomnosti Mazarine Pingeotovej, dlho utajovanej Mitterrandovej dcéry, a Gilberta Mitterranda, jedného z dvoch synov bývalej hlavy štátu, uviedla agentúra Belga. 

Hollande bol vo svojej mladosti spolupracovníkom Mitterranda. V Elyzejskom paláci mal funkciu osobitného poradcu pre ekonomiku. Podľa agentúry Belga jediní dvaja ľavicoví prezidenti zvolení vo voľbách zavedených v roku 1958 zdieľali spoločný politický sen. Mitterand sa snažil "zmeniť život" a Hollande v duchu jeho hesla chcel "znovu oživiť francúzsky sen". 

Obaja však počas výkonu prezidentskej funkcie narazili na ekonomickú realitu. Mitterrand, ktorý vládol Francúzsku po dve volebné obdobia (1981-1995), zostáva symbolom oživenia francúzskeho socializmu a jednoty ľavice. Podľa prieskumov verejnej mienky šesť z desiatich Francúzov stále tvrdí, že to bol dobrý prezident. Mitterrand sa zasadzoval za spoločnú Európu a silné Francúzsko. Zomrel 8. januára 1996 vo veku 79 rokov na následky rakoviny, ktorú pred verejnosťou dlho tajil.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…