Holanďania sa nevzdávajú. Prípad letu MH17 plánujú doviesť do konca

6. 6. 2016 22:18

Medzinárodní vyšetrovatelia leteckej tragédie na východe Ukrajiny z júla 2014 našli na mieste dopadu malajzijského civilného dopravného lietadla zadnú časť protivzdušnej rakety Buk. Holandská prokuratúra zverejnila dnes jej fotografiu po prvý raz na svojej webovej stránke.

Holanďania sa nevzdávajú. Prípad letu MH17 plánujú doviesť do konca
Foto: SITA
Popis: Ukrajinskí separatisti sprevádzajú vyšetrovateľov po mieste havárie letu MH17

Na žiadosť holandských vyšetrovateľov došlo už v minulom týždni k otvoreniu schránky nemeckého súkromného detektíva Josefa Rescha vo finančnom ústave v švajčiarskom Zürichu a k zhabaniu jej obsahu.

Dôvodom je podozrenie, že majiteľ disponoval informáciami o vinníkoch zodpovedných za zostrelenie stroja. Zaistené veci sú teraz predmetom skúmania, informovala dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu prokuratúry Wima de Bruina.

Boeing 777 spoločnosti Malaysia Airlines letel v júli 2014 z Amsterdamu do Kuala Lumpuru, keď ho zostrelili nad východnou časťou Ukrajiny, kde už vtedy bojovali ukrajinské vládne jednotky s proruskými separatistami. Kyjev a Moskva sa vzájomne obviňujú zo zodpovednosti za tragédiu, ktorú neprežil nikto z 298 ľudí na palube.

Resch vypísal už skôr z poverenia anonymných klientov miliónové odmeny za informácie o vinníkoch. Vlani potom potvrdil, že jeho klienti požadované informácie dostali. Holandská justícia, ktorá riadi medzinárodné vyšetrovanie, zatiaľ žiadne konkrétne údaje o možných podozrivých nezverejnila.

Prvé výsledky vyšetrovania by mali byť zverejnené po lete tohto roku. Konečná verzia vyšetrovacej správy by mala vniesť jasno do polemiky o použitej zbrani i presnom mieste, odkiaľ bola raketa vypálená. Lietadlo sa zrútilo na tej časti územia Ukrajiny, ktorú mali pod kontrolou proruskí separatisti.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…