Hodnoty PS-Spolu a KDH sú rovnaké. Budú spolupracovať a neútočiť. Sú iní

10.7.2019 11:03

Koalícia Progresívne Slovensko (PS) a Spolu bude spolupracovať s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). O dohode hovoria ako o pakte o neútočení, jej predmetom je však najmä hľadenie zhôd. Hodnoty sú rovnaké pre liberálov aj konzervatívcov, zhodnotil predseda PS.

Hodnoty PS-Spolu a KDH sú rovnaké. Budú spolupracovať a neútočiť. Sú iní
Foto:
Popis:

„Spája nás presvedčenie, že Slovensko sa musí dať na novú cestu vpred,“ uviedol pri podpise dohody Miroslav Beblavý (Spolu).

„Budeme riešiť spoločné problémy našej krajiny – stav zdravotníctva, školstva, stav spravodlivosti a právneho štátu, ale aj regiónov a infraštruktúry,“ konštatoval ďalej predseda Spolu.

Podľa Alojza Hlinu, predsedu KDH, dohoda predstavuje minimum, „čo vieme v tejto chvíli ľuďom dať, aby sme ich ubezpečili, že alternatíva naozaj existuje a je schopná vziať zodpovednosť za krajinu“.

 „V normálnej politike normálneho štýlu sa strany vedia rozprávať. Sú to samozrejmé veci,“ povedal Michal Truban, šéf Progresívneho Slovenska, a zhodol sa tak s Beblavým, podľa ktorého "za normálnych okolností by nemusela takáto dohoda byť. To, že chcú politici posunúť Slovensko vpred, by mali byť samozrejmé veci". 

Lídri kolaície PS-Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý  Zdroj: TASR

„Starí politici sa nás snažia rozdeľovať na témach ako migranti a homosexuáli, aby sa mohli ďalej správať korupčne,“ povedal predseda PS Michal Truban.

„Snažia sa ľudí nálepkovať a vyvolávať konflikty nielen medzi politikmi, ale aj ľuďmi,“ zdôraznil Truban, ktorý takéto praktiky „vo svojom svete“ nepozná.

Úlohou nových politikov je podľa Trubana spájať a správať sa slušne.

Hodnoty sú rovnako dôležité pre liberálov aj konzervatívcov, konštatoval k dohode predseda progresívcov.

Strany podľa Trubana chcú hovoriť aj o kultúrno-etických témach, hodnoty sú podľa neho dôležité pre liberálov aj konzervatívcov. Nechcú ich prenechať extrémistom, no mienia o nich debatovať slušne.

„Nemôžeme žiť v tomto svete, aký je teraz okolo nás,“ zhodnotil Alojz Hlina, predseda KDH.

Alojz Hlina, predseda KDH  Zdroj: TASR

„Na jednom brehu sú Harabin, Fico, Kotleba so svojou podnikateľskou suitou, a potom sú ľudia, ktorí majú úctu k spravodlivosti, vzdelaniu.

„Je to svet, kde sa neoperujú zdravé kolená a podnikatelia, ktorí niečo naozaj vytvorili,“ povedal pod podpísaní dohody Alojz Hlina.

Vítajú spoluprácu aj s ostatnými opozičnými stranami, s Mostom-Híd však nepočítajú.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

16:51 Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

Opozičná strana SaS tvrdí, že trestné stíhanie asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (S…