Hodia nás cez palubu? Plánujú obnoviť EHS? Tvrdá kritika Nemecka a Francúzska

24. 6. 2016 22:22

Ministri zahraničných vecí Nemecka a Francúzska, Frank-Walter Steinmeier a Jean-Marc Ayrault, chcú na sobotňajšom berlínskom stretnutí s rezortnými partnermi z ďalších štyroch zakladajúcich štátov niekdajšieho Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), predchodcu Európskej únie, predložiť spoločný návrh reakcie na výsledky štvrtkového britského referenda.

Hodia nás cez palubu? Plánujú obnoviť EHS? Tvrdá kritika Nemecka a Francúzska
Foto: internet
Popis: Európa
reklama

Návrh by mal podľa dostupných informácií z diplomatických zdrojov predpokladať pružnejšiu Európsku úniu, ktorá by poskytla viac priestoru partnerským krajinám neochotným alebo neschopným realizovať ďalšie kroky integrácie.

Nemecko a Francúzsko, ako vyplýva z návrhu citovaného niektorými médiami, berú s poľutovaním na vedomie rozhodnutie Britov o vystúpení z Európskej únie. S ohľadom na brexit vnímajú ako "spoločnú povinnosť pracovať na tom, aby sa podobný vývoj nemohol zopakovať v iných častiach Európy", zdôrazňujú šéfovia diplomacií oboch krajín.

Obe krajiny sa v návrhu, ktorý predložia aktérom stretnutia v Berlíne z Belgicka, Holandska, Luxemburska a Talianska, označujú za "osudové spoločenstvo", ktoré je za európske riešenia v oblasti zahraničnej i vnútornej bezpečnosti, utečeneckej politike, v otázke hospodárskeho rastu i zamestnanosti.

Pre EÚ by podľa názoru navrhovateľov bola rovnako málo užitočná bezradnosť a nečinnosť ako jednoduché pokračovanie v práci bez toho, aby sa európske spoločenstvo zamyslelo nad tým, čo sa udialo.

Šéf nemeckej diplomacie v rozhovore pre druhý program tamojšej verejnoprávnej televízie ZDF obvinil britskú vládu, že ľahkovážne pristupovala k členstvu v Európskej únii. "Kabinet sa zahrával s osudom Európy a utrpel prehru," vyhlásil. Zároveň ubezpečil, že neráta s "reťazovou reakciou" v rámci Únie a podčiarkol, že nepozná takú európsku krajinu, ktorá by sa vydala na podobnú cestu.

Európske spoločenstvo sa podľa Steinmeiera musí vyhnúť tak hystérii, ako aj prehnaného aktivizmu, ale nesmie upadnúť ani do ochromenia. V dôsledku výsledkov referenda by sa podľa názoru šéfa nemeckej diplomacie bolo potrebné intenzívnejšie zaoberať v Únii bezpečnostnou a migračnou politikou, ako aj hospodárskou politikou a politikou zamestnanosti.

Nad plánovanou schôdzkou ministrov zahraničných vecí šiestich zakladajúcich štátov EHS v Berlíne sa dnes pozastavili estónski činitelia.

Podľa slov prezidenta pobaltskej republiky Toomasa Hendrika Ilvesa, ktoré sa objavili na jednej zo sociálnych sietí, nevyvoláva schôdzka v Berlíne práve dojem, že prioritou zostáva po brexite jednota zostávajúcich 27 členských krajín Únie.

Predseda výboru pre európske záležitosti estónskeho parlamentu Kalle Palling pripomenul šéfovi nemeckej diplomacie, že Únia má stále ešte 28 členov.

Šéfka estónskej diplomacie Marina Kaljurandová v tamojšom rozhlase avizovala, že sa nemeckého rezortného kolegu spýta, prečo sa rozhodol pre tento formát. V situácii, keď sa výsledky britského referenda týkajúce celej Únie, v každom prípade nie je správne deliť krajiny a nestretnúť sa so všetkými, poznamenala. Sila Európskej únie je v zomknutí a v spoločnom postupe, zdôraznila.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…