Hlina varuje: Toto je najväčší podvod v histórii Slovenska a to priamo pod oknami parlamentu

3. 9. 2018 17:30

Hrozí nám, že prídeme o zelené pľúca Bratislavy, kritizuje líder KDH Alojz Hlina staršiu kauzu okolo chráneného zalesneného územia v centre Bratislavy, ktorej možná hrozivá dohra je podľa neho práve teraz už na dohľad. Budúci primátor podľa neho nesmie urobiť nič preto, aby chránené územie známe ako Pečniansky les uvoľnilo miesto zástavbe, apeluje na kandidátov.

Hlina varuje: Toto je najväčší podvod v histórii Slovenska a to priamo pod oknami parlamentu
Foto: TASR
Popis: Líder KDH Alojz Hlina
reklama

Predstavitelia mimoparlamentného KDH vyzývajú kandidátov na primátora hlavného mesta SR, aby sa vopred zaviazali, že nepripustia vo svojej funkcii žiaden úkon, ktorý by umožnil stavebné práce v bratislavskom Pečnianskom lese. Na pondelkovej tlačovej konferencii na to apeloval šéf KDH Alojz Hlina.

Pečniansky les leží oproti parlamentu, jeho rozloha je 24 hektárov. Bol tam spáchaný najväčší podvod, aký sa kedy na Slovensku udial. Ukradnúť 24 hektárov, to chce najväčšiu trúfalosť. Tých 240 000 metrov štvorcových bolo ocenených na 0,07 eura za meter štvorcový. Bolo to spáchané už skôr, teraz sa ten podvod dokonáva," uviedol Hlina.

Kauza v rukách súdu

Poukázal na súdny spor medzi štátom a občianskym združením Človek a strom, ktoré podľa medializovaných informácií pozemky Pečnianskeho lesa získalo výmenou za iné pozemky pri Šiatorskej Bukovinke. Rozdiel v ich trhovej hodnote je údajne nevyčísliteľný. Štát sa v súčasnosti o lukratívne pozemky v Bratislave medzi Mostom Lafranconi a Mostom SNP súdi a chce ich získať späť. Kauza siaha ešte do roku 2008, keď malo k podozrivej výmene dôjsť.

Pečniansky les má status prírodnej rezervácie, jej osud je však podľa Hlinu v ohrození. Apeluje preto na kandidátov na bratislavskú primátorskú stoličku, aby sa zaviazali ho chrániť. Zdroj: TASR

OZ Človek a strom vzniklo podľa internetovej Evidencie občianskych združení ešte v máji 2008 a pôvodne vyhlasovalo, že jeho cieľom je v Pečnianskom lese vytvoriť relaxačnú zónu pre Bratislavčanov, akýsi "Central park". Výmenu pozemkov odobrilo v tom čase ministerstvo pôdohospodárstva pod vedením nominanta ešte vtedy fungujúcej ĽS-HZDS Vladimíra Chovana. Súhlas na zámenu lesných pozemkov po nástupe do funkcie v lete 2010 zrušil nový šéf rezortu Zsolt Simon (Most-Híd).

Hlina je presvedčený, že sa celá situácia dá ešte zachrániť. My v tom lese máme stožiar, je na ňom vlajka. Teraz má význam, aby kandidáti na primátora prijali záväzok, že ak sa niekto bude chytať Pečnianskeho lesa, tak nedovolí akýkoľvek úkon, aby sa tam stavalo. Sú to zelené pľúca Bratislavy. Tento záväzok si Bratislavčania zaslúžia, je to v existenčnom záujme mesta," tvrdí Hlina.

Chránené územie Pečnianskeho lesa sa nachádza oproti budove národnej rady na nábreží Dunaja pri Moste Lafranconi. Zdroj: TASR

Záväzok kandidátov

Kandidátka KDH na primátorku Bratislavy Caroline Líšková vyhlásila, že sa k tejto výzve pripája ako prvá. Sľubujem, že ak sa stanem primátorkou, neurobím žiadne úkony, aby sa začala akákoľvek výstavba v tomto lese. Uvedomujem si morálny záväzok, aby sme zachovali Pečniansky les v tejto podobe," dodala.

Na otázku Parlamentných Listov týkajúcu sa ostatných kandidátov Hlina reagoval s tým, že zatiaľ avizoval svoje pridanie sa k výzve aj Ján Mrva. Rovnaký postoj očakáva hnutie aj od Matúša Valla. Na postoj Václava Miku a Iva Nesrovnala je Hlina sám zvedavý. Teraz má význam zatlačiť. Nech pán Vallo, Nesrovnal, Mika teraz povedia, že sa zelených pľúc Bratislavy nedotknú. Keď to povedia, tak potom budeme mať o pár rokov skúšku správnosti, keď na nich tie tlaky budú naozaj enormné," zhrnul Hlina.

Autor: TASR/df

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

ROZHOVOR „Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, ako ju navrhujú, je politizá…