Hlina sa pustil do Matoviča: Najnovšie ´obyčajní´ kresťania, akí ešte prídu?

11.6.2019 11:30

Už tu bol jeden pokus, kto je autentickejší kresťan. Teraz tu, zdá sa, budú "obyčajní" kresťania. Akí ešte prídu? Umiernení? Neobyčajní? Najkresťanskejší? Pýta sa rečnícky na sociálnej sieti predseda KDH Alojz Hlina. Dodáva, že v tom začína byť chaos. Nemyslíte? Reaguje na Matovičovu platformu Odvážne. Jej vznik nepovažuje za správny.

Hlina sa pustil do Matoviča: Najnovšie ´obyčajní´ kresťania, akí ešte prídu?
Foto: Dominik Foldes
Popis: Líder KDH Alojz Hlina

„Igor Matovič má zvláštnu povahu, ktorú neviem, či dokážem pochopiť. Respektíve ani neviem, či sa pochopiť dá a či má vôbec zmysel sa tým trápiť,“ uvažuje.
 

„Pýtam sa, aký je to vlastne kresťan bez prívlastkov? Žiadny taký, onaký, jednoducho kresťan,“ vysvetľuje Hlina vo svojom facebookovom statuse,

Zdroj: Facebook/Alojz Hlina


„Niekedy už ide na mňa z toho strach, keď počúvam, kto je taký alebo onaký kresťan. Zaráža ma tá miera neznášanlivosti, neférovosti, pokrytectva, zloby, nenávisti. Koľko ´kresťanskej lásky´ je schopný niekto v mene kresťanstva splodiť?“ zamýšľa sa Hlina. 
 

Tvrdí, že za tri roky, odkedy je predsedom KDH, si jej užil naozaj brutálne veľa.


 

„Jedni kričia: zapáľte Notre Dame! Nepáči sa nám kostolník. Čo je to za stratégia podaktorých ´najsvätejších od svätých´, ktorí pred voľbami písali: Nevoľte KDH, posilníte tým jeho predsedu. 
Čo sú to za šialené výzvy?“ uvažuje nad „kresťanskou“ láskou šéf KDH.

 
„Druhí, tí obyčajní, idú teraz hovoriť: Nechoďte už do Notre Dame! Zoberte odtiaľ kostolné lavice a kamene z oporného múru a príďte ku nám! Z toho, čo donesiete, vystavíme nový chrám. Večer z polovice chrám a z polovice diskotéka. A cez deň to bude naša predajňa so zmiešaným tovarom,“ dáva príklady rozdielnych pohľadov na kresťanstvo.

„Vyrástol som v tvrdom prostredí. Väčšiu časť života som prežil v podnikateľskom prostredí, v prostredí, ktoré je tvrdé, kruté, ale vcelku spravodlivé. Slovenské politické prostredie je tvrdé, kruté, ale aj nespravodlivé, plné frustrovaných, negatívnych, zlých ľudí. Slovenské kresťanské politické prostredie, žiaľ, nie je na tom o nič lepšie,“ porovnáva Hlina svoje skúsenosti.
 

Na záver však odhodlane tvrdí, že má obrovský zmysel bojovať o to, aby sa to zmenilo.


„Nevzdávajme to. Kto je kresťan bez prívlastkov? Nenechajme nikoho, aby nás škatuľkoval, kto je akým kresťanom. Viera je dar. Pre mňa osobne je jej prežívanie dosť intímna záležitosť. 


V kresťanskom prostredí som bol vychovaný od útleho veku a z toho čo som v kostole počul, by mal byť kresťan rovný, férový, spravodlivý človek s veľkým srdcom plným lásky a pochopenia. Človek riadiaci sa svätým písmom. Človek, ktorý má dar viery. Viery, v ktorej verí v spasiteľa Ježiša Krista,“ vyznáva sa Hlina.
 

Takým kresťanom chce byť. Nechce k tomu žiadne prívlastky. 


Z tých všetkých dôvodov nepovažuje za dobrý nápad založiť platformu OĽaNO.

„Pripomína mi to trochu predavačov hrncov, ktorí keď zacítia potenciál predaja na trhu, okamžite vyrazia. Potenciál trhu, v ktorom je potrebné nazvážať potenciálnych kupujúcich do kulturáku, využiť ich sklamanie, samotu, dať im na obed kačacie stehno a potom si nechať od nich podpísať dlžný úpis vo forme svojho hlasu,“ porovnáva „nábor“. 


 

„Je demokracia a v demokracii sa rozhodnete, založíte stranu, založíte platformu. Môžete. To je demokracia. K demokracii patrí však ešte aj zodpovednosť, ktorá je, zdá sa, podpultovým tovarom,“ konštatuje.

Napriek tomu praje všetkým aktérom, aby to nevzdávali, aby ju zháňali a aj zohnali. Zodpovednosť je nevyhnutná na to, aby sme tú našu krehkú demokraciu udržali, uzatvára predseda KDH.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Mikloš: Sulík?  Bola to jeho arogancia. A nie len taká hocijaká. Dával si takéto podmienky

20:00 Mikloš: Sulík? Bola to jeho arogancia. A nie len taká hocijaká. Dával si takéto podmienky

Richard Sulík chcel vraj vstúpiť do SDKÚ, bránila mu v tom však Dzurindova a Miklošova arogancia. „P…