Hlavný konkurent Donalda Trumpa má veľký problém. Vo svojom životopise klamal a dosť okato

7. 11. 2015 9:57

Republikánsky kandidát na prezidenta USA Ben Carson sa nikdy nehlásil na prestížnu vojenskú akadémiu vo West Pointe. Nebol na ňu ani nikdy prijatý, hoci to vo svojom životopise tvrdil. Podľa agentúry Reuters to dnes na základe odhalenia webovej stránky Politico priznalo vedenie Carsonovej volebnej kampane. West Point je uznávaná vzdelávacia inštitúcia, kde študoval celý rad neskorších amerických prezidentov vrátane Ulyssesa Granta či Dwighta Eisenhowera.

Hlavný konkurent Donalda Trumpa má veľký problém. Vo svojom životopise klamal a dosť okato
Foto: SITA
Popis: Republikánsky prezidentský kandidát Ben Carson
reklama

Bývalý neurochirurg Carson tvrdil počas celej svojej predvolebnej kampane, že dostal ponuku na štúdium na West Pointe spojenú so ziskom štipendia. Malo sa tak stať po večeri s hrdinom vojny vo Vietname a náčelníkom generálneho štábu armády USA generálom Williamom Westmorelandom v roku 1969.

Hovorkyňa West Pointu Theresa Brinkerhoffová dnes však uviedla, že o Carsonovi nemajú v archíve jediný záznam. Generál Westmoreland sa vraj navyše v okamihu, o ktorom Carson hovorí, v Detroite nenachádzal.

Podľa vedúceho Carsonovej kampane Barryho Bennetta prezidentský kandidát o štúdiu na elitnej akadémii uvažoval, nakoniec však o prijatie nepožiadal.

Na odhalenie bleskovo zareagoval Donald Trump

Na odhalenie vymysleného faktu na sociálnej sieti Twitter rýchlo zareagoval Carsonov súper Donald Trump a príbeh o prijatí na West Point označil za „jedno z mnohých klamstiev Bena Carsona“.

Trump a Carson v poslednom prieskume verejnej mienky medzi republikánskymi voličmi vedú. Trump sa teší podpore 24 a Carson 23 percent. Ostatní kandidáti za nimi značne zaostávajú. Tretí je so 14-percentnou podporou floridský senátor Marco Rubio, na štvrtom mieste je s iba štyrmi percentami bývalý guvernér Floridy Jeb Bush. Zvyšní uchádzači majú okolo dvoch percent.

Okrem kauzy okolo údajného prijatia na elitnej akadémii sa Carson aktuálne ocitol v hľadáčiku médií tiež pre opätovné tvrdenie, že egyptské pyramídy nenechali podľa neho postaviť faraóni ako svoje hrobky. Osobne vraj verí, že sa ide o sýpky, ktoré dal vybudovať biblický patriarcha Jozef. Tvrdením si vyslúžil kritiku historikov aj posmech verejnosti na sociálnych sieťach.

Carson často hovorí o svojej viere a na čelo prieskumov ho podľa agentúry AP vyniesla predovšetkým obľuba u konzervatívnych kresťanov. Bývalý neurochirurg už v minulosti odmietol napríklad evolučnú teóriu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…