Hlavne žiadnu paniku! Hlavne pokoj, znie po dňoch plných masakrov

25. 7. 2016 15:52

Hoci je západná Európa zo štatistického hľadiska najbezpečnejším miestom na svete s minimálnym počtom násilných trestných činov, teroristické útoky ostatných niekoľkých mesiacov dávajú tomuto tvrdeniu na frak a z kontinentu sa stáva divoké miesto. Tvárou v tvár novým hrozbám, či už vychádzajú z činov psychicky vyšinutých jedincov alebo koordinovaných islamistických útokov, stojí pred západoeurópskymi vládami veľmi zodpovedná úloha: nestratiť nervy, nepodľahnúť vášňam a naopak ich krotiť; a navyše prijať preventívne bezpečnostné opatrenia, aby sa počet týchto excesov obmedzil na minimum. Píše to server The Guardian, v českom preklade Britské listy.

Hlavne žiadnu paniku! Hlavne pokoj, znie po dňoch plných masakrov
Foto: TASR
Popis: Ľudia smútia na mieste, kde zastrelil 18-ročný chlapec 10 ľudí vrátane seba v mníchovskom McDonalde a nákupnom centre

„Všetky tieto útoky majú spoločný a kumulatívny efekt. Všetky vyvolávajú autentický strach o širšiu osobnú bezpečnosť ľudí. Všetky vyvolávajú viac alarmujúcu verejnú náladu a debatu,“ píše server.

Situácia je o to neprehľadnejšia, že nie je jasné, či boli útoky v Mníchove, Nice a vo vlaku pri Würzburgu motivované nábožensky, národnostne alebo či to boli skutočne len činy osamotených, psychicky vyšinutých jedincov. „Odlišnosti vychádzajú aj z toho, že krajiny, v ktorých k útokom dochádza, majú také odlišné tradície a takú odlišnú atmosféru,“ dodáva server.

Výsledkom tak je, že ohrozená náhodnými útokmi sa cíti byť celá západná Európa. Preto musia vlády prijať preventívne kroky.

„Avšak tie isté milióny ľudí si potom dokážu ľahko predstaviť zápornú reakciu proti cudzincom a imigrantom. Európske populistické a protiimigrantské strany už silnejú v dôsledku hospodárskej stagnácie. Náhodné akty násilia takýto strach len posilnia. Avšak vlády, rovnako ako my všetci, nesmú stratiť nervy a súčasnú zlú situáciu nesmú ešte zhoršiť,“ uzatvára server.

V podobnom duchu sa vyjadril aj predseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář. „Nie je dôvod na paniku, je čas sa prebrať,“ hovorí v komentári pre think tank Evropské hodnoty.

„Teroristický útok v Mníchove je zjavne čin zúfalca. Tento jav vidíme v Európe čoraz častejšie. Sú to ľudia, ktorí svoje mindráky, komplexy, deviácie či šialenstvo povyšujú na ideológiu a zaštiťujú sa vyšším princípom absurdnej služby vlastnej zvrátenej predstave viery. Keby nenachádzali podobne chorí ľudia oporu v zvrátenosti takzvaného Islamského štátu, ktorého sympatizanti trpia podobným syndrómom nedocenenosti a ich diagnóza sa v mnohom zhoduje, išlo by len o akt vyšinutého blázna,“ podotkol Kolář s tým, že vďaka nášmu strachu nachádzajú títo jedinci oporu a ospravedlnenie svojich zvráteností. „Konajú tak s vidinou, že ich inak úplne nezaujímavá existencia bude oslavovaná, že z nich budú mučeníci, ich fotografia obehne svet a z okraja spoločnosti sa dostanú do povedomia každej domácnosti,“ povedal.

Celý komentár Petra Kolářa:

„Teroristický útok v Mnichově je zjevně čin zoufalce. Tento jev vidíme v Evropě stále častěji. Jsou to lidé, kteří své mindráky, komplexy, deviace či šílenství povyšují na ideologii a zaštiťují se vyšším principem absurdní služby vlastní zvrácené představě víry. Kdyby nenacházeli podobně nemocní lidé oporu ve zvrácenosti takzvaného Islámského státu, jehož sympatizanti trpí podobným syndromem nedoceněnosti, a jejich diagnóza se v mnohém shoduje, šlo by pouze o akt vyšinutého blázna. Díky našemu strachu nachází tito jedinci oporu a ospravedlnění svých zvráceností. Konají tak s vidinou, že jejich jindy naprosto nezajímavá existence bude oslavována, že z nich budou mučedníci, jejich fotografie oběhne svět a z okraje společnosti se dostanou do povědomí každé domácnosti.

Musíme se naučit žít v ohrožení a nehroutit se ze ztráty jistot, které jsme stejně nikdy neměli. Nejistota patří ke svobodě, stejně jako zodpovědnost. Ztráta nejistoty je ztrátou lidství. Díky nejistotě nezakrníme a nezdegenerujeme. Nesmíme se ale nejistoty bát a nechat se svým strachem paralyzovat. Hodnotové základy naší civilizace, na kterých je postavena, jsou velmi solidní. Nesmíme je sami podkopat svou leností, hloupostí a ignorancí. Není důvod k panice, je čas se probrat.“


Pôvodný text si môžete prečítať TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…