Hlas ľudu, hlas boží. Kádeháci chvália Slovincov za referendum. Obyvatelia sa vyjadrili jasne, rozplýva sa aj Škripek

21. 12. 2015 22:08

Slovinsko má za sebou referendum. Proti legalizácii manželstiev párov rovnakého pohlavia hlasovalo 62 percent občanov, za bolo 38. Konečné výsledky však budú známe až v polovici februára. Už teraz sa však slovenskí politici i Aliancia za rodinu z referenda tešia. Svoje pocity vyznali aj na sociálnej sieti.

Hlas ľudu, hlas boží. Kádeháci chvália Slovincov za referendum. Obyvatelia sa vyjadrili jasne, rozplýva sa aj Škripek
Foto: internet
Popis: Manželský pár gejov s dcérou
reklama

Na Slovensku sme mali referendum o ochrane rodiny začiatkom roka, Slovinci mohli v tom svojom na jeho konci vyjadriť svoj nesúhlas so znením zákona o rodine, v ktorom sa hovorí o manželstve ako zväzku dvoch dospelých osôb, čo znamená aj osôb rovnakého pohlavia. Zaujímavosťou bolo, že Slovinci si „požičali“ aj kontroverzný klip predchádzajúci slovenskému referendu, pre ktorý prišla aktuálna hovorkyňa KDH Nataša Žembová o miesto vo verejnoprávnej televízii.

Aliancii je vďačná

Klip Aliancie za rodinu sprevádzal aj kampaň v Slovinsku. Hovorkyni KDH a najnovšie aj novému menu na kandidátke tejto strany Nataši Žembovej sa tak oživili spomienky na začiatok roka. „Aliancii ďakujem za možnosť účinkovať v spote, ktorý poukazoval na správnu vec, aj keď ma to stálo miesto v televízii. Napokon som vďačná, že aliancia podporuje podobné aktivity aj inde v Európe,“ vyznala sa s odstupom času.

V kontroverznom spote sa objavia dvaja muži, ktorí si prídu po chlapčeka v pestúnskej rodine. Ten sa opýta, kde je mama. Nataša Žembová, hoci bola v tom čase na materskej dovolenke, bola tvárou RTVS. Po účinkovaní v klipe dostala v televízii stopku. Potom sa stala hovorkyňou strany KDH, ktorá sa ju rozhodla zaradiť aj na kandidátnu listinu.

Reklamný spot Aliancie za rodinu k februárovému referendu o ochrane rodiny prevzali aj Slovinci. Zdroj: Youtube

Za tým, že manželstvo je zväzok muža a ženy si stále stojí. „Túto starú pravdu potvrdilo aj slovinské referendum. Som rada, že som mohla pomôcť svojou troškou. Náš referendový spot z februára, v ktorom som účinkovala, preložili do slovinčiny,“ tešila sa.

Slovinské referendum bol osobne podporiť aj predseda KDH Ján Figeľ, ktorý naň priebežne upriamoval pozornosť aj na svojom Facebooku. Po dni D napísal na sociálnu sieť toto: „Naša podpora referenda o manželstve a rodine v Slovinsku nebola márna. Prirodzené právo a najlepší záujem detí zvíťazil nad gender ideológiou.“

Ján Figeľ prišiel podporiť Slovincov aj osobne. Foto: Reprofoto/Facebook

Ján Figeľ prišiel podporiť Slovincov aj osobne. Foto: Reprofoto,Facebook/Ján Figeľ

Radosť vyjadril aj europoslanec Branislav Škripek (OĽaNO). „Mám radosť z výsledkov referenda v Slovinsku, v ktorom sa jej obyvatelia jasne vyjadrili, že odmietajú parlamentom schválený zákon o manželstve osôb s homosexuálnym cítením,“ ohodnotil výsledok.

Vláda vraj útočí na rodinu a deti

Aliancia za rodinu, ktorá sa o februárové referendum pričinila, sa  tiež tešila zo slovinského nadšenia a zapálenia pre vec. Ostro však skritizovala vládu. „Ich vláda opakovane útočí na rodinu a na deti. Ich zákony pri adopciách detí nehľadia na záujem dieťaťa na otcovi a mame. Raz im už vláda a parlament prijali zákony o manželstve osôb rovnakého pohlavia. Urobili, čo mohli, spravili referendum a vyhrali. Hlas ľudu, hlas Boží,“ skonštatovali v aliancii.

Podľa odhadov dosiahla volebná účasť zatiaľ 30 percent. Na to, aby bolo referendum platné, musí volebná účasť dosiahnuť 20 percent z celkového počtu oprávnených voličov. Na Slovensku je to  50 percent, februárové referendum  s dvadsaťpercentnou účasťou preto nemalo šancu prejsť.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Radka Turoňová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Zatvorí COVID-19 ambulancie? ASL SR chce garanciu paušálnej 75-percentnej platby

11:24 Zatvorí COVID-19 ambulancie? ASL SR chce garanciu paušálnej 75-percentnej platby

Ak štát nepomôže ambulantnému sektoru, ambulancie sa začnú v dôsledku súčasnej situácie zatvárať. As…