Hľadáte raj? Zabudnite na Panamu. Jeden je na balkánskom polostrove. A podporuje ho aj Sulík

24.4.2016 15:00

Pred rokom zapichol Čech Vít Jedlička vlajku do zeme medzi Chorvátskom a Srbskom, ktorá je označovaná ako „územie nikoho“. Plochu s rozlohou sedem kilometrov štvorcových vyhlásil za Slobodnú republiku Liberland a tá sa stala svojou veľkosťou tretím najmenším suverénnym štátom na svete, hneď po Vatikáne a Monacu. Prezident Liberlandu pre ParlementnéListy.sk opisuje, čím je jeho krajina výnimočná a aké má plány do budúcna. Medzi jeho podporovateľov sa zaradil aj šéf liberálov Richard Sulík.

Hľadáte raj? Zabudnite na Panamu. Jeden je na balkánskom polostrove. A podporuje ho aj Sulík
Foto: Facebook
Popis: Vít Jedlička

Ako sa uvádza na oficiálnej webovej stránke Liberlandu, jeho mottom je: „Žiť a nechať žiť“, nakoľko krajina si zakladá na osobnej a ekonomickej slobode garantovanej ústavou, ktorá obmedzuje práva politikov. „Cieľom zakladateľov nového štátu je vytvoriť spoločnosť, kde poctiví ľudia môžu prosperovať bez toho, aby im štát znepríjemňoval život zbytočnými zákazmi a daňami.“ Krajina má štátny znak, vlajku a rovnako aj prezidenta Víta Jedličku.

Na rajskom nebi sa však nachádza niekoľko mrakov. Prvým z nich je diskusia o existencii štátu. Podmienky existujúceho štátu sú: územie, obyvateľstvo, legitímna vláda a medzinárodné uznanie zo strany iných štátov a medzinárodných organizácii. Na základe týchto kritérií sa politický analytik Ján Baránek vyjadril, že „tento štát nemôžeme považovať za existujúci. On existuje v predstave pána Jedličku, ale pokiaľ viem, tak minimálne žiadny iný štát ho oficiálne neuznal“.

Masová podpora je pre existenciu štátu to hlavné

Prezident Liberlandu však tvrdí niečo iné. „Podľa tretieho článku Montevidejskej zmluvy uznanie štátu inými štátmi nemá nič spoločné s existenciou samotného štátu. Ľudia, ktorí tvrdia, že toto je kritérium, aby mohol vzniknúť štát, nevedia nič o medzinárodnom práve. Dostal som oficiálne pozvanie od dvoch štátov. S ďalšími ôsmimi vládami máme dobré kontakty. Podporujú nás významné politické osobnosti ako Richard Sulík alebo kandidát na amerického prezidenta Gary Johnson. Požiadali sme o členstvo v medzinárodnej organizácii UNEP a radi by sme sa stali členmi EFTA. Sme vďační za masovú podporu ľudí, ktorá je pre existenciu štátu to hlavné,“ háji svoju krajinu Jedlička.

Druhým mráčikom je fakt, že krajina má fungovať iba na princípe dobrovoľných daní. Je možné, aby štát takto fungoval? Politický analytik Ján Baránek si to nevie predstaviť. „Neviem si to dosť dobre predstaviť. Takéto fungovanie, táto myslienka tu už raz bola, chceli na nej vybudovať komunizmus, že teda ľudia budú mať iba to, čo reálne potrebujú, ale nefungovalo to, lebo v našej náture je, že sme od prírody chamtiví, radi berieme a neradi dávame,“ vraví Baránek.

Územie nikoho

Spornou témou pri Liberlande je aj územie, na ktorom sa rozkladá. „Územie nikoho“, ako sa označuje časť zeme, na ktorej leží, pôvodne patrilo Juhoslávii a na základe medzinárodných dohôd má byť rozdelené medzi jej nástupnícke štáty. Čo to znamená pre Liberland? „Pre Liberland to nebude znamenať nič. Štát v podstate neexistuje. Jedlička tvrdí, že je na ´území nikoho´, ale keď sa Chorváti a Srbi dohodnú, tak potom to už bude niečia zem,“ hovorí Baránek.

Zdroj: Facebook/Liberland

Podpora od Sulíka

Liberland nájdete aj na sociálnej sieti, kde má komunitu pozostávajúcu z viac ako 182-tisíc fanúšikov. Okrem článkov z celého sveta, ktoré o Liberlande píšu, tam nájdete aj fotografie krajiny, kde stojí iba jeden opustený dom. Aj napriek tomu sa o občianstvo uchádza množstvo ľudí z celého sveta. „V súčasnosti evidujeme viac ako 410 000 registrácií na našom webe od ľudí, ktorí majú záujem získať naše občianstvo, z čoho 91 000 žiadostí považujeme za seriózne. V Liberlande máme približne 210 čestných občanov. Sú to ľudia z celého sveta, ktorí nám nejakým výrazným spôsobom pomohli.“

Zdroj: Facebook/Liberland

Medzi podporovateľov Liberlandu sa zaradil aj šéf SaS Richard Sulík. „Áno, je to pravda. Dôvod je ten, že ma veľmi zaujíma ďalší osud tejto vynikajúcej krajinky a tak isto ma veľmi zaujíma, ako sa k tomu postaví chorvátska vláda. To sú dva dôvody. Forma, akou ich podporujem, je tá, že ako europoslanec mám určité možnosti. Môžem dať parlamentnu otázku, a tak isto som sa o tom rozprával aj s chorvátskou poslankyňou v mojej parlamentnej skupine a zúčastnil som sa aj na konferencii, ktorá sa uskutočnila. Takže sa tomu trošku venujem, lebo ma zaujíma vznik tohto projektu,“ zhodnotil pre ParlamentnéListy.sk europoslanec.

Prezident Jedlička pre PL.sk: Liberland nie je iba na internete, existuje

ReproFoto: YouTube

Nechali ste sa počuť, že ste hľadali krajinu, ktorá by bola daňovým rajom. Je Liberland takouto krajinou?

Áno, určite je daňovým rajom. My sme Liberland založili, aby sme vytvorili daňový raj, lebo tých daňových pekiel je na svete až príliš.

Koľko Liberlandčanov chodí dnes po svete?

V Liberlande máme približne 210 čestných občanov. Sú to ľudia z celého sveta, ktorí nám nejakým výrazným spôsobom pomohli. Medzi našich podporovateľov patrí napríklad aj Richard Sulík.

Občianstvo v krajine máme nastavené tak, že ho získajú uchádzači na základe zásluh, ktorými sa pripísali o vznik samotného štátu. Zatiaľ ich nemáme pevne stanovené. Iba sa kumulujú meritá na účtoch ľudí, čiže urobíme nejakú líniu a povieme, že od tejto línie vyššie. O zhruba dva, tri mesiace chceme začať vydávať občianstvo spolu s pasom.

Je pravda, že máte v Liberlande iba päť zákonov. Ak áno, ktoré to sú?

Áno, je to pravda. Máme iba päť zákonov, lebo si myslíme, že štát by do života mal zasahovať čo najmenej. Európska únia teraz vydala 200 000 strán regulácií, a to asi neprečíta vôbec nikto, ani keby chcel, lebo rastú rýchlejším tempom, ako je možné ich prečítať. Ja si myslím, že je lepšie mať jednoduchý prehľadný právny systém. My máme jeden zákon ako trestný zákonník, máme zákon o vlastníctve pôdy, ústavný zákon, niečo ako občiansky zákonník a posledným je príprava na rôzne registrácie. Napríklad registrácia občanov alebo lodí. Už teraz sa v Stredozemnom mori plaví pod našou vlajkou tretia loď.

V akom stave sa práve nachádza krajina? Je to močaristý kúsok zeme. Kedy v ňom bude vybudovaná infraštruktúra a dostane sa do nej život?

Budujeme osídlenie v okolí Liberlandu. Plánujeme ho mať na strane Chorvátska aj Srbska. Je to jedna z našich priorít, ale samotné osídlenie Liberlandu záleží do značnej mieri na dohode s Chorvátskom, lebo je to náš najbližší partner. Aj napriek tomu, že tvrdí, že územie je srbské, blokuje ho. V podstate sa stará o bezpečnosť našich hraníc. No dôležitý aspekt pre nás, aby sme sa posunuli ďalej, je začať chrániť hranice zo strany Liberlandu.

Ak Chorvátska polícia blokuje hranice s Liberlandom, znamená to, že sa tam nikto nedostane? Ani návštevníci?

Do Liberlandu je možné sa dostať na lodi zo srbskej strany Dunaja. Do liberlnandských vôd sa môže dostať ktokoľvek a bez problémov. My tam dnes máme dve lode.

Zdroj: Facebook/Liberland

Je o vás známe, že máte smelé plány. Podľa The Independant sa v lete chystáte zorganizovať štátnu oslavu a budete na nej podávať vlastné pivo. Prezraďte o oslave viac.

Cieľom týchto osláv je ukázať svetu, že Liberland nie je iba na internete, že existuje. Oslavy budú rozdelené na viac častí. Prvá sa uskutoční 17. júna, keď chceme spraviť menší festival v spolupráci s miestnym festivalom. Druhá časť osláv sa bude konať 4. júla, na Deň nezávislosti, keď budeme oslavovať Liberlandský deň nezávislosti. No a počas júla sa uskutoční ešte jedna akcia, ktorá by mohla byť zlomovým bodom, čo sa týka našich vzťahov s Chorvátskom.

Radi by sme tieto oslavy zorganizovali na území Liberlandu, ale nie je ešte jasné, či to bude možné. Všetko záleží, ako sa dohodneme s Chorvátskom. Ak sa nedohodneme, budú sa oslavy konať na chorvátskej a srbskej strane v blízkosti Liberlandu.

Čo sa týka piva, je to súkromná aktivita. V liberlandskom obchodnom registri pribudla firma, ktorá platí dobrovoľné dane vo výške 5 % a podporuje tým našu národnú kultúru. Pivo je distribuované do viacerých pohostinstiev po svete. Niektoré pohostinstvá sa nachádzajú aj v Prahe.

Aké sú vaše aktuálne vzťahy s okolitými krajinami? Ako vnímate ich postoj k vám?

Nie je pravda, že nás ignorujú. Chorváti sa dosť často k nám vyjadrujú. Na začiatku nás považovali za vtip, ale tento postoj sa zmenil. Pre nás je dôležité, že tam majú dva mesiace novú vládu, ktorá sa zatiaľ oficiálne k Liberlandu nevyjadrila, ale myslíme si, že táto vláda bude našim myšlienkam otvorenejšia. V Srbsku je situácia taká, že 11 dní po vzniku Liberlandu povedali, že im neprekáža, že vznikol, lebo nebol vytvorený na ich území.

Z pohľadu medzinárodného práva Liberland neexistuje. Neuznal vás žiaden štát, medzinárodná organizácia ani štátnik. Myslíte si, aj napriek tomu, že Liberland existuje?

Podľa tretieho článku Montevidejskej zmluvy, uznanie štátu inými štátmi nemá nič spoločné s existenciou samotného štátu. Ľudia, ktorí tvrdia, že toto je kritérium na to, aby mohol vzniknúť štát, nevedia nič o medzinárodnom práve. Dostal som oficiálne pozvanie od dvoch štátov. S ďalšími ôsmimi vládami máme dobré kontakty. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Putin obnovil dôstojnosť svojej krajiny. Keď prídu ťažkosti, povzdychneme si, Boh je vysoko a Rusko ďaleko. Hovorí vnuk Srba, ktorý slúžil v československých légiách

0:00 Putin obnovil dôstojnosť svojej krajiny. Keď prídu ťažkosti, povzdychneme si, Boh je vysoko a Rusko ďaleko. Hovorí vnuk Srba, ktorý slúžil v československých légiách

POTOMKOVIA LEGIONÁROV „Po páde komunizmu a ére rozpadu za vlády Borisa Jeľcina je pre Rusko asi najl…