Hľadanie kompromisov s Londýnom v istých oblastiach nie je jednoduché, netají Tusk

7. 12. 2015 21:20

Briti by mali mať - v dostatočnom časovom predstihu pred referendom o zotrvaní ich krajiny v Európskej únii - jasno v tom, do akej miery sa môžu realizovať v praxi požiadavky britského premiéra Davida Camerona na reformy únie.

Hľadanie kompromisov s Londýnom v istých oblastiach nie je jednoduché, netají Tusk
Foto: SITA
Popis: Donald Tusk, predseda Európskej rady

Predseda Európskej rady Donald Tusk dnes v liste adresovanom lídrom európskej dvadsaťosmičky naznačil, že vo februári očakáva schválenie konkrétneho návrhu. "Neistota o budúcnosti Veľkej Británie pôsobí destabilizujúco," konštatoval. Tusk súčasne netajil, že hľadanie kompromisov v istých oblastiach nie je jednoduché. "Musíme ešte prekonať zásadné politicky odlišné názory," konštatoval. Rozdielne názory podľa neho panujú najmä ohľadne poskytovania sociálnych dávok občanom iných krajín EÚ žijúcim v Británii. 

Cameron si želá, aby cudzinci z iných členských krajín únie mali v plnom rozsahu právo na jednotlivé prvky britského sociálneho systému až po štyroch rokoch ohláseného pracovného pomeru na Britských ostrovoch. Blížiaci sa summit EÚ poskytne podľa Tuskových slov príležitosť na zásadnú diskusiu o politických dilemách a najchúlostivejších požiadavkách Davida Camerona. Následne možno potom začať pracovať na dohode, ktorá by sa mohla schváliť vo februári. 

Za relatívne nekritické označil predseda Európskej rady požiadavky ostrovnej monarchie na zníženie byrokracie, voľnosť obchodu a silnú úlohu národných parlamentov. Donald Tusk si dokáže predstaviť aj mechanizmus, ktorý Londýnu umožní vyjadriť pochybnosti o politike štátov eurozóny, avšak bez práva veta, vyplýva z informácií tlačovej agentúry DPA. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

18:32 Cenzúra, mazanie... Markéta Šichtařová vie viac

„Progresivisti sa nás snažia prevychovať,“ tvrdí ekonómka Markéta Šichtařová na svojom blogu na serv…