Hľadáme proatlantické riešenia. Určite nebudeme nakupovať ruské Migy. Žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá, upokojuje Gajdoš

20. 9. 2017 11:00

Minister obrany Peter Gajdoš požiadal predsedu vlády SR o odklad rozhodnutia o nákupe nových stíhacích nadzvukových lietadiel na prvý polrok budúceho roka. Toto rozhodnutie kritizoval napríklad štátny tajomník Ministerstva obrany SR Róbert Ondrejcsák (nominant Mosta-Híd), podľa ktorého odklad znamená predĺženie zmluvy s Ruskom týkajúcej sa Migov-29, s čím sa ako odborník nevie stotožniť. Aj preto sa šéf ministerstva obrany rozhodol dnes predstúpiť pred novinárov a vyjasniť napätú situáciu.

Hľadáme proatlantické riešenia. Určite nebudeme nakupovať ruské Migy. Žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá, upokojuje Gajdoš
Foto: TASR
Popis: Minister obrany SR Peter Gajdoš

Šéf rezortu obrany na dnešnom mediálnom brífingu zdôraznil, že modernizácia pozemných, ako aj vzdušných síl našej armády pôjde jednoznačne po západnej linke.

Jedným dychom však doplnil, že kľúčovú rolu zohrávajú ako obvykle finančné možnosti.

„Prezbrojenie vzdušných síl je nevyhnutné, no všetko je o zdrojoch. O peniazoch, ktoré musí ministerstvo financií a vláda odsúhlasiť na jednotlivé projekty. My musíme dofinancovať už zazmluvnené dopravné lietadlá (Spartany) a vrtuľníky, ktoré už tu na Slovensku máme dva (Black Hawky)," začal minister. Ako ďalej uviedol: „Riešime aj otázku budúcnosti nadzvukového letectva." 

Gajdoš sa vrátil aj k včerajšiemu drobnému konfliktu so štátnym tajomníkom Mostu-Híd Róbertom Ondrejcsákom. Podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany je „čo najskoršia výmena starých ruských Migov strategickým záujmom Slovenska“. Ondrejcsák (Most-Híd) sa tak vyjadril na sociálnej sieti, kde dodal, že odklad rozhodnutia o nahradení starých ruských stíhačiek inými, modernými strojmi iba predlžuje závislosť Slovenska od Ruska. „Neviem sa s tým stotožniť ani ako odborník, ani ako verejne činná osoba,“ napísal o plánoch ministra obrany jeho vlastný tajomník. Ondrejcsák tvrdí, že odklad nákupu nových stíhačiek znamená predĺženie závislosti od Ruska a je v rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska. Viac sme o tom písali TU.

Žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá

„Považujem za nevyhnutné reagovať na mediálnu kampaň, ktorá sa včera spustila po vyjadrení štátneho tajomníka nášho rezortu. Úprimne poviem, mrzí ma to, ale už sme si to vyjasnili. Ubezpečujem vás, že žiadna, podčiarkujem žiadna, nová koaličná kríza sa nečrtá. Tak, ako som dnes zachytil v niektorých slovenských médiách,“ zmietol akékoľvek pochybnosti.

Celkovo pôsobil minister počas svojho prejavu dojmom, že nemá záujem o  akékoľvek živenie pochybností a chce vysvetliť, respektíve urovnať daný stav vecí.

Stíhačka MiG slovenskej armády, Zdroj: Facebook, MiG-29 Mikoyan Gurevich "Fulcrum"

Všetko je o peniazoch, tvrdí Gajdoš

„Podčiarkujem, že neobviňujem nikoho z toho, čo sa tu včera spustilo. No opakujem, že všetko je to o peniazoch a my potrebujeme modernizovať aj pozemné sily, ktoré sú základom našich ozbrojených síl,“ uviedol.

Aby následne aj detailnejšie rozvil svoje myšlienky: „Kým vo vzdušných silách sa už realizuje výmena niektorých druhov letectva, pozemné sily sa modernizácie už desiatky rokov ani nedotkli. A tu tiež potrebujeme prezbrojiť techniku ruskej, respektíve sovietskej proveniencie. A to za európsku, eventuálne za našu domácu výrobu.“

Gajdoš pritom jednoznačne zdôraznil, že „nikto nepočíta s tým, že budeme nakupovať Migy. Jednoznačne hľadáme proeurópske a proatlantické riešenia“.

Minister tiež ubezpečil, že nielen on osobne, ale celý rezort obrany sa snaží vyrokovať čo najlepšie podmienky pre Slovensko.

„V súčasnosti rokujeme v súvislosti s nadzvukovým letectvom s rôznymi vládami. Môžem povedať, že so Spojenými štátmi americkými, niektorými európskymi – napr. so Švédmi okolo Gripenov."

„Všetko je o peniazoch – verejných zdrojoch. To znamená o peniazoch daňových poplatníkov a my musíme nájsť pre Slovensko najvýhodnejšie riešenie. Predĺženie životnosti Migov je len plán B, stále platí variant nákupu lietadiel. Jediným limitom sú finančné možnosti Slovenskej republiky a zabezpečenie životnosti Migov je zabezpečenie v zmysle zmluvy do roku 2019. Záleží, akým spôsobom dohodneme a vykonzultujeme zmluvné vzťahy pri obstarávaní nových lietadiel,“ dodal  na záver Peter Gajdoš.

Autor: mr, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

21:58 Smer chce vyhrať. Víťazstvo kotlebovcov by bola potupa, odkazuje Fico

Pre demokratickú opozíciu bude veľkou potupou, ak ju v tohtoročných parlamentných voľbách predbehne …