Hitler! Václav Klaus hrozivo o zmluve, ktorú práve podpísali Merkelová a Macron

22. 1. 2019 22:00

Veľká Británia sa chystá na vystúpenie z EÚ a Francúzsko a Nemecko na užšiu spoluprácu. Aspoň to vyplýva zo zmluvy, ktorú Angela Merkelová a Emmanuel Macron podpísali v Aachene. Čo sa v návrhu zmluvy rieši, priniesla BBC. Na serveri iDnes.cz potom túto zmluvu komentoval Václav Klaus starší, a to nijako pochvalne. Varuje pred ambíciami Nemecka a všíma si frázy o „vnútorných nepriateľoch“.

Hitler! Václav Klaus hrozivo o zmluve, ktorú práve podpísali Merkelová a Macron
Foto: TASR
Popis: Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia v Aachene
reklama

O tom, čo by mala nová dohoda znamenať, informovala BBC. Podľa predbežného znenia sa Francúzsko a Nemecko chystajú dohodnúť na spoločných pozíciách a postojoch k problémom EÚ a formalizovať tak svoju doterajšiu spoluprácu. A rovnaké pozície by mali zaujímať aj v OSN. Spoločné pozície by mali nachádzať v otázke vonkajšej aj vnútornej bezpečnosti a dohoda má podporiť „schopnosť Európy konať suverénne“.

Obe krajiny by sa mali zaviazať k prehĺbeniu ekonomickej integrácie v rámci francúzsko-nemeckej ekonomickej zóny, ďalej k rozvoju vojenských spôsobilostí Európy investovaním, aby boli pokryté „medzery v schopnostiach“, čím by sa posilnila EÚ a NATO. V oboch armádach by sa vraj mala podporovať „spoločná kultúra“ a spoločné misie. U mladých ľudí by sa vraj mali podporovať výmenné pobyty a výučba jazykov oboch krajín.

Čo to pre ostatné štáty v Európe znamená, píše na serveri iDnes.cz Václav Klaus starší. „V podstate nám hovoria, že je pre nich vytváranie autentickej európskej integrácie príliš pomalé a že na tých, ktorí európsky integračný proces brzdia, sa už ohliadať nebudú. Majú na to každý z nich iné dôvody. Emmanuel Macron chce stáť na čele Európy, Angela Merkelová chce, aby sa na ňu spomínalo v dobrom,“ myslí si bývalý český prezident a častý kritik EÚ.

Václav Klaus

Václav Klaus  Zdroj: Hans Štembera

A pokračuje: „Na jednej strane by sme mohli brežnevovsky povedať ,eto vaše delo‘. Ak chcú Francúzsko s Nemeckom vytvoriť superštát (a spoločnú francúzsko-nemeckú vládu), nech si to robia. Nech sa k nim dokonca pridá, kto chce.“ Ale podľa Klausa je to náznak vytvárania paralelného integračného projektu k doterajšej EÚ. „A to už nás zaujímať musí,“ zdôrazňuje a obáva sa, že by sa česká politická reprezentácia mohla k tejto iniciatíve „servilne“ pridať.

„Má ísť o revíziu výsledkov druhej svetovej vojny tým, že by sa Nemecko stalo stálym členom Bezpečnostnej rady OSN? Rozumieme tomu správne, že nie vedľa Francúzska, ale namiesto Francúzska, respektíve že by sa členom Bezpečnostnej rady OSN stala nová entita Frankonemecko? Má byť vytvorená ,francúzsko-nemecká hospodárska zóna‘ so spoločnými ,pravidlami‘. Znamená to, že to budú iné ekonomické pravidlá, než ktoré dnes platia v EÚ? Viac centralistické alebo viac trhové ako v doterajšej EÚ?“ pýta sa Klaus na dôsledky údajne 16-stránkovej zmluvy.

Klaus ďalej poznamenal, že sa treba mať na pozore aj pred náznakmi plánov na spoločné nasadenie francúzsko-nemeckých ozbrojených síl v boji proti „vonkajšiemu a vnútornému nepriateľovi“. Pýta sa, aká je definícia vnútorného nepriateľa a či to nie je ten, kto s Merkelovou a Macronom nesúhlasí. Klaus podotkol, že podpis dohody na výročie uzavretia tzv. Elyzejskej zmluvy medzi Charlesom de Gaullom a Konradom Adenauerom naznačuje, že staré partnerstvo Macronovi a Merkelovej nestačí. A dodal, že občanov sa na to však pre istotu nikto nepýtal.

„Ani Nemecku, ani Francúzsku sa Európu ovládnuť nepodarilo, hoci sa o to Hitler a Napoleon snažili. Nedarí sa to ani EÚ. Že by mohlo uspieť Frankonemecko?“ pýta sa Klaus s tým, že si na pokusy tohto typu treba dávať veľký pozor. Nie je to prvýkrát, čo Václav Klaus varoval pred nemeckými ambíciami. „Dnes, po prijatí Lisabonskej zmluvy, sa dá povedať, že Nemecko získalo mierovou cestou jasnú európsku hegemóniu, o ktorú bezúspešne viedlo dve svetové vojny,“ napísal už v júli 2010 vtedy ešte prezident Českej republiky (text nájdete na webe klaus.cz).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

23:59 Šichtařová: Peniaze všetkým. Z helikoptér. Úplné šialenstvo

Ekonómka Markéta Šichtařová sa vo svojom blogu na serveri iDNES.cz zameriava na to, že je nová doba.…