Havel je späť, jasajú v Respekte. Je žena a hovorí po slovensky

16. 7. 2019 9:18

V strednej Európe, kde je to zdanlivo najmenej pravdepodobné, sa proti „vlne populizmu“ začali ticho formovať odhodlaní obrancovia, napísal vo svojom texte pre americký denník The New York Times Jeffrey A. Stacey, bývalý pracovník ministerstva zahraničia v Obamovej administratíve. A presne tak to je na Slovensku, myslia si v českom Respekte, podľa ktorého je Václav Havel späť v podobe prezidentky Zuzany Čaputovej.

Havel je späť, jasajú v Respekte. Je žena a hovorí po slovensky
Foto: TASR
Popis: Zuzana Čaputová

Ak časté náreky nad pomermi naprieč východnou a strednou Európou zdôrazňujú nedostatok osobností podobných tým, ktoré pred tridsiatimi rokmi viedli odpor proti komunizmu, potom za veľmi krátky čas od jej vstupu na politickú scénu sa ukazuje, že práve Zuzana Čaputová takou osobnosťou je a bude, píše zástupca šéfredaktora Respektu Marek Švehla.

„Dokonca si pracovne môžeme povedať, že v regióne vyrástol nový Havel. Nie je napodobeninou toho starého. Vyrástol v nových pomeroch, s inými skúsenosťami, ale s podobnou presvedčivosťou, autenticitou a hlavne rovnakými ideálmi, o ktoré sa možno oprieť,“ pokračuje.

Václav Havel

Václav Havel  Zdroj: TASR

Švehla pripomína, že Čaputová v uplynulých dňoch stihla niekoľko vecí, ktoré musia tradičných havlistov zahriať pri srdci. „Čínskemu ministrovi zahraničia pri stretnutí v Bratislave vyčítala porušovanie ľudských práv.

Pri návšteve Budapešti vyhlásila, že Vyšehradská štvorka má presadzovať demokratické hodnoty a právny štát. Okrem toho sa pred bratislavským koncertom stihla vyfotiť so Stingom (možno skôr Sting s ňou) a cez víkend navštíviť trenčiansky festival Pohoda,“ vymenúva.

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

„Človek nemusí poznať slávnu fotku najlepšieho českého prezidenta s Rolling Stones, aby mohol vyhlásiť – Havel je späť, krajší ako predtým a v novej sile,“ dodáva Švehla spokojne na záver.

Pôvodný text nájdete na webe respekt.cz.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

23:58 Do velenia NATO prichádza nórska viceadmirálka s programom, ktorý ohromí. Šichtařová dúfa, že Aliancia už nikdy nebude musieť bojovať

To sú len drísty. Ekonómka Markéta Šichtařová sa zase raz rozohnila. Má obavy, že už dokonca aj do v…