Harabin reaguje, že jeho sťažnosť na ÚS pridelili ´náhodnému´ sudcovi: Mám času dosť. Svojou trpezlivosťou som vždy všetko vyhral

28. 3. 2019 9:30

Sťažnosť sudcu Najvyššieho súdu SR a neúspešného kandidáta na prezidenta Štefana Harabina, ktorým napadol ústavnosť a zákonnosť prezidentských volieb, „narazila“ na neexistujúceho sudcu. Harabin tak doplatil na nefunkčný Ústavný súd SR (ÚS). Elektronická podateľňa na ÚS sťažnosť totiž pridelila náhodným výberom sudcovi, ktorý v Košiciach ešte nie je. Píše Denník N.

Harabin reaguje, že jeho sťažnosť na ÚS pridelili ´náhodnému´ sudcovi: Mám času dosť. Svojou trpezlivosťou som vždy všetko vyhral
Foto: SITA
Popis: Štefan Harabin

Harabinovo podanie si nemá kto naštudovať a pripraviť podklady pre ostatných sudcov na rozhodnutie. To tiež znamená, že ak je toto podanie nedostatočne kvalifikované a opodstatnené, týmto prípadom sa nebude ústavný súd zaoberať.

Ako funguje systém

Štefan Harabin sa v pondelok  25. marca obrátil na ústavný súd so sťažnosťou a tú zaevidovali. „Elektronickým prideľovaním spisov však nebol pridelený žiadnemu zo štyroch ústavných sudcov, ktorí aktuálne pôsobia na ústavnom súde,“ vysvetľuje v Denníku N hovorkyňa súdu Martina Ferencová. Spisy sa podľa rozvrhu práce prideľujú rovnakým pomerom všetkým trinástim sudcom. Počítač ich prideľuje náhodne, no je nastavený na všetkých (13) sudcov, nie na aktuálnych štyroch. Deväť z trinástich sťažovateľov tak dáva podania, ktoré nemá kto riešiť. Harabinovo podanie nie je jediné.

Neúspešný kandidát na prezidenta už avizoval, že sa bude na priebeh volieb sťažovať. Na ústavnom súde ho zastupuje advokát Michal Mandzák, ktorý sa spomína aj ako jeden z právnych zástupcov Mariana Kočnera, zastupoval aj Martina Daňa, mimochodom, tiež neúspešného kandidáta na prezidenta.

Čo na to Harabin

„Demontáž právneho štátu ma neprekvapuje,“ reaguje sudca, ktorý o tri mesiace začne zrejme opäť pôsobiť na Najvyššom súde SR, a znovu opakuje, že vo svojom prezidentskom programe mal nastolenie právneho štátu a urobenie poriadku. „Mám času dosť. Ja som trpezlivý a svojou trpezlivosťou som vždy všetko vyhral,“ zareagoval na otázku, či sa obráti teraz na Európsky súd pre ľudské práva a bude sa domáhať odškodnenia.

Podľa sudkyne Jany Baricovej, ktorá dočasne ústavný súd vedie, sa sťažnosťou budú ústavní sudcovia zaoberať bezodkladne. Stane sa to však až potom, „len čo bude ústavný súd doplnený a plénum uznášaniaschopné“. A teda mať aspoň sedem sudcov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

19:26 VIDEO Hlina prirovnal Kisku k Harabinovi. A takto to vysvetlil

Predseda, KDH, Alojz Hlina, reagoval na štvrtkový brífing predsedu mimoparlamentnej strany Za ľudí A…