Harabin opäť nakladá politikom, Čaputovú nazýva osobou. A ukazuje na ústavu

9.7.2019 17:56

Sudca Najvyššieho súdu a neúspešný kandidát na prezidenta Šefan Harabin sa vo svojom blogu pustil do prezidentky Zuzany Čaputovej. Nepáči sa mu, že chce do súdnej rady vymenovať trestne stíhaného sudcu. A nepáči sa mu ani novela zákona, ktorá nedovoľuje sudcom vstupovať do politiky.

Harabin opäť nakladá politikom, Čaputovú nazýva osobou. A ukazuje na ústavu
Foto: TASR
Popis: Zuzana Čaputová a Štefan Harabin na kombosnímke.

„Čaputová nedávno zopakovala, že v domácej politike sa chce venovať otázkam životného prostredia, spravodlivosti, právneho štátu a ľudských práv. Ako si právny štát predstavuje, ukázala hneď na úvod, keď sa nechala inaugurovať skôr, ako o ukončení volebného procesu rozhodol Ústavný súd,“ píše Harabin a naráža tak na vlastnú sťažnosť, ktorú podal na Ústavný súd

Kroky prezidentky, ktorú vo svojom blogu nazýva osobou, sú podľa Harabina pozoruhodné.

„Za člena súdnej rady totiž vymenovala bývalého sudcu ústavného súdu, Mészároša, ktorý bol predtým právnikom na poľnohospodárskom družstve a ktorý je trestne stíhaný,“ uvádza sudca NS SR.

Píše, že Lajos Mészáros spôsobil vážnu dopravnú nehodu s porušením dôležitých povinností. Ústavný súd ho nevydal na trestné stíhanie, no vo februári mu vypršal mandát ústavného sudcu.

Lajos Meszáros  Zdroj: TASR

Tým sa aj imunita Meszárosa pred stíhaním skončila.

„A tohto trestne stíhaného sudcu Čaputová vymenovala za člena súdnej rady. Býva už pravidlom že takýchto sudcov nominujú hlavne maďarské strany,“ brnká na národnostnú strunu Harabin.

A menuje sudcu Horvátha, ktorého odsúdili za úmyselný trestný čin a teraz sa stal ústavným sudcom, a sobášneho podvodník Szigetiho, ktorý falšoval súdnu zápisnicu a rozhodoval spor v prospech Bugára.

„Tu vidíme, čo za ľudia sú nominovaní do najvyšších súdnych funkcií a ako ctia právo,“ konštatuje neúspešný prezidentský kandidát.

„Poukazovať na tieto nešváry však nie je vhodné a tak sa v krátkom čase zjednotili v parlamente všetky strany proti Harabinovi a prijali už tradične protiústavný zákon, ktorý má sudcom zakázať politicky sa angažovať. Je zaujímavé, ako sa vedia hneď zjednotiť,“ tvrdí Harabin.

„Ústava jasne hovorí, kedy zaniká funkcia sudcu. Ak je sudca právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ak prezident odvolá sudcu na návrh súdnej rady pre vek alebo zdravotnú nespôsobilosť. Iné prípady nie sú možné,“ oháňa sa ústavou.

„Predkladateľ Baránik (SaS) návrh zákona ešte obhajoval, že je namierený proti Harabinovi. Zdá sa že v SaS pejoratívny výraz ´právny debil´ nepovažujú za nadávku, ale za kvalifikáciu na funkciu ´právneho experta´,“ uvažuje sudca.

Alojz Baránik (SaS)    Zdroj: TASR

Podľa neho je slovenská legislatíva v kríze.

„Ten zákon prijali akože proti Harabinovi, zároveň ho prijali aj proti všetkým sudcom. Odôvodňovali to potrebou odpolitizovania justície, ale do justície patrí aj prokuratúra,“ a prokurátor za poslanca kandidovať môže, tvrdí Harabin.

Zákon je tak podľa Harabina nielen neústavný, ale je aj v rozpore s Európskym dohovorom o ľudských právach.

„Poslanci sú síce nezávislí, ale nie nezávislí od ústavy. Oni nemôžu úmyselne hlasovať za protiústavný zákon.

Lucia Žitňanská podľa Harabina tiež tvrdí, že zákon je neústavný. Zdroj: TASR

A že tento zákon je neústavný povedala aj samotná Žitňanská, ktorú určite nemožno označiť za Harabinovu fanúšičku, keďže s ním prehrala tri disciplinárne konania,“ dodáva Harabin.

Celý blog Štefana Harabina nájdete TU:


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: AV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

16:51 Kauza Rybanič, zdá sa, neskončila: ´Saskári´ takto zaútočili na políciu

Opozičná strana SaS tvrdí, že trestné stíhanie asistenta poslanca Národnej rady SR Jozefa Rajtára (S…