Harabin o obvinených z Kuciakovej vraždy: TAKTO rozhodnem!

8. 10. 2018 13:00

Všetkých štyroch obvinených v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej – Tomáša Sz., Miroslava M., Zoltána A. a Alenu Zs. poslal 30. septembra sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici do väzby. Okrem Zoltána A. podali ostatní traja obvinení proti uzneseniu sťažnosť. O nej bude v stredu 9. 10. rozhodovať senát Najvyššieho súdu Slovenska na čele so Štefanom Harabinom.

Harabin o obvinených z Kuciakovej vraždy: TAKTO rozhodnem!
Foto: TASR
Popis: Štefan Harabin
reklama

„O sťažnostiach obvinených v trestnej veci Tomáš Sz. a spol. bude v zmysle Rozvrhu práce NS SR na rok 2018 rozhodovať senát 4 T v zložení P. Farkaš, Š. Harabin, P. Príbelský. O sťažnostiach rozhodne NS SR, ako súd sťažnostný, na neverejnom zasadnutí,“ uviedla ešte v piatok hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová s tým, že sťažnosti obvinených v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo štvrtok (4. 10.) doručili na Najvyšší súd SR.

Harabin: Zaujíma ma len spis a dôkazy

Sudca najvyššieho súdu Štefan Harabin pre Parlamentné Listy potvrdil, že v danej veci je predsedom senátu a aj spravodajcom. „Spis aktuálne študujem. Rozhodovať budeme zajtra (9. 10. – pozn. red.),“ povedal.

Harabin sa dotkol aj kritiky voči jeho osobe s tým, že by mohol obvinených prepustiť na slobodu. „Za mňa ani hlupáci, ani politici a ani tretí sektor nerozhodujú, nerozhodovali a ani nebudú. U mňa sa rozhoduje podľa spisov a dôkazov, a nie podľa mediálnych bublín. Na mňa nikdy nemôže byť žiaden tlak. Mňa zaujíma len spis, dôkazy a zákon, nič viac. Pokiaľ sa sudca neodosobní od rôznych vplyvov, tak nie je sudcom. Sudca predsa nemôže rozhodovať podľa politikov, želaní oligarchických skupín, médií, prípadne spravodajských hier či ulice. Ulica a ľudia nepoznajú spis,“ dodal.

Podľa Harabina je však bieda slovenskej politiky, keď sa k celej záležitosti vyjadrujú rôzni politici bez toho, aby mali možnosť nahliadnuť do spisu. „Voči takýmto ľuďom by mal okamžite zasiahnuť generálny prokurátor a súdiť ich za ohováranie, krivé obviňovanie a podobné nezákonnosti,“ myslí si sudca Najvyššieho súdu SR.

Pôjde teda o náročné rozhodovanie? „Samozrejme, že každá vražda je náročná. Tento spis sa však nevymyká z kategórie vrážd, ktoré sme pojednávali,“ priblížil Harabin.

Likvidácia Šufliarskeho?

Médiá pred pár dňami navyše priniesli informáciu, že minimálne dvaja z obvinených z vraždy Kuciaka, Alena Zs. a Tomáš Sz. mali byť najatí aj na likvidáciu prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho. Viac sme o tom písali TU.

Štefan Harabin však uviedol, že v spise sa táto informácia nenachádza. „Ak je to skutočne tak, že by sa pripravovala vražda Šufliarskeho, tak je to len dôsledok katastrofálneho stavu polície a prokuratúry, lebo keby bol na čele prokuratúry človek, ktorý nie je politický nominant a stíha všetky trestné činy, tak by si nikto nedovolil pomyslieť na takéto agresívne akcie. Spis sa ale týka iba štyroch obvinených z vraždy Kuciaka a jeho snúbenice,“ uzavrel Harabin.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …