Guvernéri a viceguvernéri NBS musia prejsť zložitým schvaľovaním, hovorí Kažimír

20. 12. 2018 8:30

Guvernéri a viceguvernéri si podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) nevyberajú svojich najbližších spolupracovníkov, pretože ustanovenie do týchto funkcií je výsledkom trojstupňového schvaľovacieho procesu. Reaguje tak na vyjadrenia guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha k nominácii Jozefa Hudáka na post viceguvernéra NBS.

Guvernéri a viceguvernéri NBS musia prejsť zložitým schvaľovaním, hovorí Kažimír
Foto: TASR
Popis: Peter Kažimír

"Nie som v pozícii vymenovaného guvernéra NBS," hovorí Kažimír. "Som stále v pozícii kandidáta schváleného vládou a Národnou radou SR, ktorý čaká na rozhodnutie prezidenta," dodal minister. Zložitý schvaľovací proces je podľa neho zárukou eliminácie všetkých nedostatkov. "Z tohto pohľadu hodnotím včerajšie vyjadrenie guvernéra Makúcha ako príliš príkre a nenáležité," tvrdí Kažimír v reakcii. Dodal, že bude akceptovať akéhokoľvek spolupracovníka v zmysle zákona, ktorého vyberie vláda, Národná rada SR a prezident.

V prípade Kažimíra podľa Makúcha nie je fér hovoriť o politickej závislosti a na funkciu guvernéra je Kažimír odborne, vzdelanostne aj ľudsky veľmi dobre pripravený. V prípade Hudáka však podľa Makúcha ide o politickú nomináciu, pričom je na zvážení prezidenta SR Andreja Kisku, aby posúdil schopnosť oboch kandidátov z hľadiska vzdelania a náležitej odbornej vedomosti, skúsenosti a odbornej spôsobilosti vykonávať túto funkciu v prospech Slovenska.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

16:40 Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v súvislosti s utorkovou (28. 1.) akciou …