Gruzínsko požiadalo Ukrajinu o vydanie exprezidenta Michaila Saakašviliho

18. 8. 2017 22:20

Gruzínska prokuratúra rozposlala viacerým krajinám vrátane Ukrajiny oficiálnu žiadosť o vydanie bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho. Informovala o tom dnes agentúra TASS.

Gruzínsko požiadalo Ukrajinu o vydanie exprezidenta Michaila Saakašviliho
Foto: TASR
Popis: Michail Saakašvili
reklama

Prokuratúra podľa vlastného vyjadrenia v tejto záležitosti úzko spolupracuje s Kyjevom. Gruzínska ministerka spravodlivosti Tea Culukianiová koncom júla vyhlásila, že je pripravená požadovať Saakašviliho vydanie z akejkoľvek krajiny, kde sa exprezident rozhodne zostať po strate svojho ukrajinského občianstva.

Saakašvili nedávno avizoval, že 10. septembra sa vracia na Ukrajinu. Saakašvili bol dvojnásobným gruzínskym prezidentom v rokoch 2004-2013.

Dva dni pred vypršaním svojho mandátu opustil krajinu, pričom v úrade ho nahradil Giorgi Margvelašvili. Saakašvili v rokoch 2015-2016 slúžil ako gubernátor Odeskej oblasti na Ukrajine.

V máji 2015 Saakašvilimu udelili ukrajinské občianstvo, čím prišiel o to gruzínske. Ešte predtým sa však stal poradcom ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Neskôr oznámil ukončenie tejto spolupráce a založenie novej politickej strany s cieľom usporiadať predčasné voľby.

Štátny migračný úrad v Kyjeve 26. júla 2017 informoval, že ukrajinský prezident Petro Porošenko odobral štátne občianstvo Michailovi Saakašvilimu, čomu predchádzalo získanie nešpecifikovaných dokumentov z Gruzínska.

Gruzínske orgány požadujú vydanie Saakašviliho do vlasti, aby čelil obvineniam v súvislosti so zásahmi proti demonštrantom a jednej zo súkromných televíznych staníc v období, keď bol vo funkcii hlavy štátu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a  ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

17:35 Saková: Slovensko zvláda koronavírus na výbornú vďaka Pellegrinimu a ľuďom. Matovič vystrašil svojimi rečami o blackoute aj nadnárodné spoločnosti

Slovensko zvláda situáciu s koronavírusom na výbornú a to vďaka nastaveniam Pellegriniho vlády a d…