Grécko už nechce európskym štátom predkladať žiadny nový zoznam reforiem

16. 6. 2015 11:54

Grécky minister financií Yanis Varoufakis sa na nadchádzajúcom rokovaní ministrov financií eurozóny nechystá predložiť žiaden nový návrh reforiem. Reformné opatrenia pritom po Aténach požadujú medzinárodní veritelia výmenou za zvyšné peniaze z predĺženého úverového programu.

Grécko už nechce európskym štátom predkladať žiadny nový zoznam reforiem
Foto: SITA
Popis: Janis Varoufakis, grécky exminister financií

Varoufakis to podľa agentúry Reuters prehlásil v rozhovore s nemeckým denníkom Bild. Grécki vyjednávači sú však podľa jeho slov kedykoľvek k dispozícii, aby so svojimi partnermi našli celkové riešenie. Zástupcovia troch veriteľských inštitúcií, to jest Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu sa musia vrátiť k rokovaciemu stolu s „jasným, silným mandátom“, povedal tiež Varoufakis.

Zopakoval pritom svoj apel na nemeckú spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú, aby sa odhodlala k „príhovoru nádeje“ a vyslala signál, že Európa už skončí so svojim volaním po prísnych gréckych úsporách. Odvolal sa pritom na podobný príhovor, ktorý bol po skončení druhej svetovej vojny určený Nemecku.

Na otázku, či Varoufakis predloží nový zoznam reforiem, ktorý po Aténach požadujú medzinárodní veritelia, minister odpovedal: „Nie, pretože Euroskupina nie je tým správnym miestom, kde predstavovať návrhy, o ktorých sa nediskutovalo a nejednalo už predtým na nižšej úrovni,“ citoval Reuters z dnes zverejnených úryvkov z rozhovoru.

Rokovania medzi Gréckom a jeho veriteľmi, ktoré majú zabrániť hroziacej platobnej neschopnosti Grécka a možnému odchodu krajiny z eurozóny, skrachovali cez víkend. V pondelok sa obe strany vzájomne obviňovali z nedostatočnej ústretovosti a neprejavovali ochotu k ďalším ústupkom.

autor: vam, ČTK

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …