Glváč o Kiskovi: Už nie je hlavou štátu

11.8.2018 9:51

Prezident Andrej Kiska kritizoval návrh zákona na voľbu ústavných sudcov, ktorý mu prezentoval minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd). Ústavný súd (ÚS) nakoniec rozhodol, že nevymenovaním trojice kandidátov na ústavných sudcov porušil Kiska ich práva a musí ich podľa rozhodnutia ÚS vymenovať. Prezidentov postup v tejto veci kritizuje poslanec Smeru Martin Glváč.

Glváč o Kiskovi: Už nie je hlavou štátu
Foto: TASR
Popis: Andrej Kiska
Glváč kritizuje na sociálnej sieti Kisku za jeho otáľanie pri vymenovaní nových ústavných sudcov, a nešetrí tvrdými slovami. 
 
„Pán prezident Kiska opäť predviedol, že už nie je hlavou štátu, ale je v permanentnej politickej kampani. Nech by koalícia prišla s akýmkoľvek návrhom zákona o voľbe ústavných sudcov, považoval by ho za katastrofálny,“ píše Glváč v úvode facebookového statusu. 
 
Smerák na sociálnej sieti upozorňuje prezidenta Kisku, aby nezabúdal, že Slovenská republika je ešte stále parlamentnou demokraciou a na zmenu zákona o voľbe ústavných sudcov je potrebná ústavná väčšina v parlamente. 
 
„Nie tretí sektor či opozícia si budú ultimatívne presadzovať akékoľvek návrhy či pripomienky, ale je potrebné nájsť široký konsenzus... Aj o tom je totiž demokracia,“ dodáva Glváč. 
 
Podľa poslanca vládneho Smeru je dobrý návrh, ktorý počíta s tým, že kandidát na sudcu ústavného súdu, ktorý získa v parlamente 90 a viac hlasov, nebude môcť byť prezidentom nevymenovaný. „Po posledných skúsenostiach je totiž menšie riziko, že 90+ poslancov zlyhá, ako to, že prezident bude porušovať ústavu a zneužije inštitút menovania ústavných sudcov pre svoje záujmy!“ zdôvodňuje svoj postoj Glváč. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kult osobnosti? Lunter a spolumajiteľ agentúry Komplot sa hája a útočia na Transparency International: Ich blogy by sa nestratili ani v konšpiračných médiách

16:00 Kult osobnosti? Lunter a spolumajiteľ agentúry Komplot sa hája a útočia na Transparency International: Ich blogy by sa nestratili ani v konšpiračných médiách

V polovici minulého týždňa vyšla správa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko…