Globálne otepľovanie? Nevedia správne odhadnúť ani počasie, vysmieva sa Trump klimatológom

7. 6. 2017 7:00

Nedokážu správne odhadnúť ani predpoveď počasia, ako si môžu myslieť, že dokážu správne odhadnúť globálne otepľovanie? Americký prezident Donald Trump naložil klimatológom a nepriamo tak aj priznal, čo si myslí o globálnom otepľovaní.

Globálne otepľovanie? Nevedia správne odhadnúť ani počasie, vysmieva sa Trump klimatológom
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

Sarkastická poznámka na adresu vedeckej obce zaznela z jeho úst v Trumpovom národnom golfovom klube v štáte Virgínia, kde si bola hlava štátu zahrať. Podľa informácií portálu Politico mal prezident v rámci debaty o globálnom otepľovaní doslova povedať na adresu vedcov: „Nedokážu správne určiť ani predpoveď počasia, ako si môžu myslieť, že toto určili správne.“

Trump a aj jeho úradníci vrátane tlačového tajomníka Bieleho domu Seana Spicera a šéfa Agentúry pre ochranu životného prostredia Scotta Pruitta odmietli odpovedať na jednoduchú otázku, či pán Trump verí v globálne otepľovanie alebo nie. Independent však píše, že najnovšia prezidentova poznámka môže byť práve odpoveďou na túto otázku.

Trump minulý týždeň stiahol USA z globálnej Parížskej dohody, podpísanej takmer 200 krajinami, v snahe obmedziť emisie oxidu uhličitého a prispôsobiť sa zmenám klímy. Jeho štátny tajomník Rex Tillerson, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Exxon Mobil, a minister obrany James Mattis v reakcii na jeho krok vyzvali prezidenta, aby Spojené štáty pri dohode naďalej zotrvali.

Pentagón v skutočnosti na meniace sa klimatické prostredie reaguje a po celom svete pripravuje vojenské základne pre operácie spojené s prírodnými katastrofami spôsobenými aj stúpaním hladiny oceánov, ktoré je dôsledkom zmien klímy. Pruitt reagoval, že rozhodnutie USA odstúpiť od Parížskej dohody bolo nie o tom, či sú klimatické zmeny reálne alebo nie, ale o vplyve dohody na americkú ekonomiku.

Trump opakovane tvrdil, že americkú ekonomiku a amerických pracovníkov dohoda znevýhodňuje. Naproti jeho tvrdeniam však nedávna správa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) ukazuje, že svetové ekonomiky by mohli v roku 2021 zaznamenať hospodársky rast takmer o tri percentá, ak budú zavádzať politiku, ktorá by znížila emisie skleníkových plynov. Do roku 2050 by tento rast mohol dosiahnuť až päť percent.

Celý článok TU.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…