Gibraltár: Zatkli ďalších dvoch dôstojníkov zadržaného iránskeho tankera

12. 7. 2019 18:37

Gibraltárska polícia zatkla ďalších dvoch dôstojníkov iránskeho tankera, ktorý zadržali minulý týždeň vo vodách tohto britského zámorského územia. Informovala o tom v piatok agentúra AFP.

Gibraltár: Zatkli ďalších dvoch dôstojníkov zadržaného iránskeho tankera
Foto: TASR
Popis: Ropný supertanker Grace 1 a loď britského kráľovského námorníctva sú vo vodách Gibraltáru, ktoré je zámorským územie Spojeného kráľovstva, vo štvrtok 4. júla 2019.

Polícia už vo štvrtok zatkla kapitána a hlavného dôstojníka iránskeho tankera. K zatknutiu tejto dvojice mužov došlo po zdĺhavej prehliadke plavidla, v rámci ktorej zhabali a preskúmali nájdené dokumenty a elektronické zariadenia.

Všetci štyria zadržaní majú indickú štátnu príslušnosť. Polícia podrobila mužov vypočúvaniu. Vyšetrovanie stále prebieha a polícia supertanker Grace 1 naďalej zadržiava.

Gibraltárske sily a britské námorníctvo zadržali toto plavidlo 4. júla pre podozrenie, že sa v rozpore so sankciami Európskej únie snažilo priviezť ropu do Sýrie.

Podľa gibraltárskej vlády kontrola ukázala, že 330 metrov dlhý tanker, ktorý má kapacitu do dvoch miliónov barelov, bol "plný ropy". Irán označil zadržanie za "nezákonné" a uviedol, že tanker nesmeroval do Sýrie.

AFP si všíma, že k zmieneným zatknutiam prichádza po tom, ako britská vláda skôr vo štvrtok uviedla, že posádky troch iránskych člnov sa v stredu v oblasti Hormuzského prielivu neúspešne pokúsili zastaviť tanker British Heritage.

Iránske revolučné gardy akúkoľvek účasť na incidente popreli. Zároveň opäť varovali Spojené štáty a Britániu, že zadržiavanie supertankera Grace 1 ešte "hlboko oľutujú".

Irán v piatok znova vyzval Britániu, aby okamžite prepustila ropný tanker a varoval, že ak tomu nedôjde, podnikne recipročné opatrenia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Takých ľudí, ako som ja, by mali umlčať. Končilo sa to pozdravom 'Na stráž'. Kurilovská sa obrátila na políciu

12:55 VIDEO Takých ľudí, ako som ja, by mali umlčať. Končilo sa to pozdravom 'Na stráž'. Kurilovská sa obrátila na políciu

Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Dobrá voľba Lucia Kurilovská podala vo štvrtok na Generálnej…