George Soros sa po dlhšom čase zase ozval. Má vážne obavy z tohto scenára

2. 1. 2017 13:15

Americký multimiliardár maďarského pôvodu George Soros sa rozhodol tesne pred koncom roka zahrať na city čitateľov a v dojímavom texte opisuje svoj trudný osud utečenca pred komunistami. Opäť kritizuje Donalda Trumpa a varuje pred príklonom Európskej únie k Rusku a jeho prezidentovi Putinovi.

George Soros sa po dlhšom čase zase ozval. Má vážne obavy z tohto scenára
Foto: SITA
Popis: George Soros
reklama

Soros pred takmer dvadsiatimi piatimi rokmi založil nadáciu Open Society Foundations (OSF), prostredníctvom ktorej finančne podporuje vo viac ako šesťdesiatich krajinách sveta ľavicovú agendu. Zo Sorosových peňazí sa napríklad financujú rodové, multikulturalistické a integračné projekty. Pobočky OSF spočiatku získavajú finančné prostriedky priamo z centrály, ale potom sa musia spoliehať najmä na dotácie zo štátnych rozpočtov v krajinách, kde pôsobia.

Soros je často obviňovaný z toho, že sa prostredníctvom svojich pobočiek rozosiatych po celom svete snaží ovplyvňovať celosvetové dianie. Nie je tajomstvom, že dlhodobo financuje amerických demokratov a nemalou sumou prispel aj na kampaň ich prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej.

Osemdesiatšesťročný kráľ všetkých ľavicových aktivistov Soros nijako neskrýva, že jej premožiteľovi Donaldovi Trumpovi nemôže prísť na meno. To napokon dokazuje v úvode svojho textu, keď vyjadruje znepokojenie nad svetom, ktorý reprezentuje. V možnej snahe dojať čitateľov pripomína, že je „osemdesiatšesťročný maďarský Žid, ktorý sa stal americkým občanom po druhej svetovej vojne“. Paradoxne v Izraeli je však Soros pre svoju podporu Palestíny a moslimov veľmi neobľúbený.

Soros ako hlavný predstaviteľ neobľúbených elít vo svojom aktuálnom texte tvrdí, že otvorené spoločnosti sú v kríze. „Ako sa to mohlo stať? Myslím si, že volení predstavitelia neplnia očakávania voličov. Jednoducho povedané, mnohí ľudia sa domnievajú, že im elity ukradli demokraciu,“ píše Soros, ktorého v Spojených štátoch, Izraeli aj Európe jeho oponenti obviňujú z toho, že sa snaží podkopávať pozíciu demokraticky zvolených vlád a politikov.

Po konštatovaní, že ľudia sú nespokojní s prerozdeľovaním bohatstva, sa Soros opäť vracia k svojej téme, ktorou sú bezprecedentné útoky na zvolenú hlavu štátu. „Demokracia je celosvetovo v kríze a platí to dokonca aj pre Spojené štáty. Za prezidenta bol zvolený podvodník a možný diktátor. Po svojom víťazstve síce trochu zmiernil rétoriku, ale jeho správanie a správanie jeho poradcov zostáva rovnaké. Vládu poskladal z neschopných extrémistov a penzionovaných generálov.“

Podľa Sorosa je však americká demokracia silná a jej inštitúcie zabránia najhoršiemu. „Lenže Spojené štáty sa budú natoľko sústrediť na svoje vnútorné boje, že nebudú môcť chrániť a podporovať demokraciu vo zvyšku sveta. Trump si naopak bude viac rozumieť s diktátormi a namiesto princípov bude dávať prednosť zákulisným dohodám. Preto sa obzvlášť obávam o osud Európskej únie, ktorá je v nebezpečenstve, že sa dostane pod vplyv Vladimira Putina.“

Putinov systém vládnutia považuje Soros za nezlučiteľný s funkčnou otvorenou spoločnosťou. „Budúci rok navyše hrozí, že sa jemu podobní dostanú k moci či minimálne posilnia svoju pozíciu aj v Holandsku, Nemecku, Taliansku či Francúzsku. Ak sa to stane, Putinova dominancia v Európe bude zaistená. Dúfam, že si európski politici aj občania uvedomia, že by tak došlo k ohrozeniu ich spôsobu života a hodnôt EÚ. Finančná a migračná kríza priviedla EÚ na pokraj úpadku. Treba urobiť všetko pre jej záchranu,“ burcuje Soros.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…