George Soros: Zastavte ohavné zločiny Vladimira Putina

12. 10. 2016 14:13

Americký filantrop maďarského pôvodu George Soros, ktorý rád a „nezištne“ rieši problémy celého sveta, vo svojom aktuálnom texte tvrdo kritizuje Rusko za jeho vojenské aktivity v Sýrii. Prezident Vladimir Putin sa vraj dopúšťa zločinov proti ľudskosti.

George Soros: Zastavte ohavné zločiny Vladimira Putina
Foto: TASR
Popis: George Soros
reklama

Soros patrí dlhodobo medzi najhlasnejších kritikov Putinovho režimu, ktorý vníma ako hlavné ohrozenie západných záujmov aj existencie samotnej Európskej únie. Proti Rusku sa postavil aj v súvislosti s jeho účasťou v ukrajinskej občianskej vojne.

Vo svojom utorkovom texte však Soros ostro kritizuje Rusko za jeho „vojenské dobrodružstvo“ v Sýrii. „Svet je svedkom humanitárnej katastrofy v Sýrii, ktorá sa rozrástla do historických rozmerov. Hlavným vinníkom je ruský prezident Vladimir Putin, ktorý na podporu svojho chránenca, sýrskeho prezidenta Bašára Asada, bombarduje civilné obyvateľstvo Aleppa. Ruské sily ďalej pomáhajú sýrskemu režimu prevziať kontrolu nad oblasťami ovládanými povstalcami,“ vyčíta Soros Rusku.

„Pri masívnych útokoch prišli o život stovky ľudí a viac ako tisíc ich bolo zranených. Nemocnice v meste boli vyradené z prevádzky a obyvatelia Aleppa prišli o zdroj pitnej vody. Putin si počína veľmi agresívne, pretože chce naplno využiť tri mesiace, ktoré zostávajú do inaugurácie budúceho amerického prezidenta. Domnieva sa, že dovtedy budú Spojené štáty z dôvodu zaneprázdnenosti voľbami neschopné zasiahnuť. Ako napísal denník The New York Times, Putin kalkuluje s tým, že odchádzajúci prezident Obama zasahovať nebude.“

Soros potom poukazuje na komentár ruského politológa Nikolaja V. Petrova v britskom denníku The Times, podľa ktorého bude budúci americký prezident čeliť novej realite a bude ju musieť prijať. „Aj ďalšie médiá veľmi emotívne opisujú utrpenie obyvateľov Aleppa a hrdinské úsilie lekárov a dobrovoľníkov v charakteristických bielych prilbách, ktorí riskujú v snahe pomôcť trpiacim svoje vlastné životy. Keďže máme k dispozícii všetky potrebné fakty, môžeme označiť Putinovo bombardovanie Aleppa ako najzávažnejší vojnový zločin v modernej dobe.“

„Apelujem na obyvateľov Ruska, Spojených štátov, Európy a zvyšku sveta, aby sa nečinne neprizerali vojnovým zločinom páchaným ruskými vojakmi a nahlas vyjadrili svoj postoj. Rozhodujúci hlas verejnej mienky by mohol Putina prinútiť, aby svoje ohavné počínanie zastavil,“ verí Soros.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama

Ďalšie články z rubriky

Po skončení rodičovskej dovolenky bude možné čerpať ešte ošetrovné. Obmedzia sa dôchodky v hotovosti

19:23 Po skončení rodičovskej dovolenky bude možné čerpať ešte ošetrovné. Obmedzia sa dôchodky v hotovosti

Pomoc rodičom trojročných detí, ktorým končí poberanie rodičovského príspevku počas krízy okolo nové…