Gejovia a lesby v Nemecku už môžu uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti

1. 10. 2017 8:30

Nemeckí gejovia a lesby budú môcť od 1. októbra uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti. Príslušný zákon odobril v júni nemecký parlament, informovala agentúra DPA. Poslanci dolnej komory nemeckého parlamentu schválili 30. júna uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Nemecká kancelárka Angela Merkelová však hlasovala proti. Hlasovaniu predchádzala krátka, ale búrlivá debata zákonodarcov.

Gejovia a lesby v Nemecku už môžu uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti
Foto: TASR
Popis: Pochod homosexuálov v Berlíne.

Problematika homosexuálnych manželstiev bola horúcou témou pred nedávnymi parlamentnými voľbami v Nemecku. Všetky hlavné nemecké strany takéto sobáše podporovali, okrem strán konzervatívneho bloku CDU/CSU a nacionalistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).

Merkelovej kresťanskí demokrati (CDU) a ich bavorskí spojenci z CSU dlhodobo blokovali všetky snahy zaradiť takéto sobáše do nemeckých právnych predpisov. Kancelárka však napokon umožnila schválenie zákona tým, že poskytla poslancom slobodu, aby o návrhu hlasovali na základe vlastného presvedčenia, a nie podľa pokynov svojich strán.

Homosexuálne páry žijúce v Nemecku môžu už od roku 2001 uzatvárať registrované partnerstvá. Takéto zväzky boli pritom v ostatných rokoch do veľkej miery - napríklad v oblasti daní či dedičských práv - zrovnoprávnené s klasickými manželstvami. Registrovaní partneri si však až doposiaľ, na rozdiel od manželov, nemohli adoptovať deti. 

Podľa údajov z roku 2015 žije v Nemecku približne 94.000 párov rovnakého pohlavia. Zhruba 43.000 z nich sú registrovaní partneri, píše agentúra DPA. 

 

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

11:29 Poslanci sa zídu na mimoriadnej schôdzi. Danko chce predložiť aj "Irak"

Poslanci sa opäť zídu na schôdzi Národnej rady (NR) SR. Januárová schôdza nebola vopred plánovaná, p…