Gašpar šokoval. Nová stopa Kuciakovej vraždy smeruje na najvyšší súd

    0
    Tibor Gašpar (Autor: TASR)
    “Boli vykonané zaisťovacie úkony, a to predovšetkým prehliadky domové, konkrétne sa vykonali doposiaľ k 14.00 h dnešného dňa štyri domové prehliadky, tri prehliadky iných priestorov. Bolo zadržaných tiež k tejto hodine sedem osôb. Čo sa týka osôb, zadržaný bol 42-ročný Antonio V., 45-ročný Sebastiano V., 40-ročný Bruno V., 62-ročný Diego R., 58-ročný Antonio R., 26-ročný Pietro C. a 54-ročný ďalší Pietro C. To znamená, sedem osôb, s ktorými vyšetrovatelia v týchto chvíľach pracujú. Sú zadržaní aj so súhlasom prokurátora ako podozrivé osoby,” uviedol Gašpar.
     
    Polícia počas razií zaistila dve krátke guľové strelné zbrane, ktoré sú v legálnej držbe. “Automaticky pôjdu na vyhodnotenie na kriminalisticko-expertízny ústav, kde budú porovnané so všetkými porovnávacími materiálmi, ktoré s vecou súvisia,” doplnil policajný prezident s tým, že zaistili i telefónne a iné komunikačné prostriedky, počítače a listinné materiály.

    Spolupráca s FBI

    Zároveň dementoval informácie o tom, že polícia nemá vôľu spolupracovať so zahraničím a prijať pomoc. “Nie je to pravda. Ja osobne som mal stretnutie so zástupcami vyšetrovacieho tímu a s pridelencom FBI, ktorý je pre Prahu a Slovensko, už včera. Prešli dve stretnutia s kolegami z talianskych policajných agentúr, ak to tak poviem. Sú tu už štyria experti z Haagu, z Europolu, ktorí spolupracujú s kriminalisticko-expertíznym ústavom pri špecifických forenzných analýzach,” povedal Gašpar, podľa ktorého spolupracujú i s Políciou Českej republiky, ktorá im pomohla pri výsluchu novinárky a s jej dovozom na Slovensko.
     
    O pomoci zo zahraničia informoval na sociálnej sieti Facebook aj minister vnútra Robert Kaliňák. “Od pondelka som v kontakte s najdôležitejšími vyšetrovacím inštitúciami na svete, ktoré sme požiadali o pomoc. V pondelok sa do vyšetrovania zapojila česká a talianská polícia, v utorok nám potvrdili pomoc predstavitelia Europolu a rovnakú odpoveď sme dostali od americkej FBI a britského Scotland Yardu,” napísal Kaliňák.
     
    Minister vnútra dodal, že napriek tomu, že ubehlo od odhalenia vraždy už niekoľko dní, tak dúfa v úspešné vyriešenie prípadu a zatknutie vrahov vďaka usilovnej práci polície.
     
     
    “Je tu istá špecifická ponuka na expertízu z Veľkej Británie, ktorú tiež v tejto chvíli riešia a realizujú. Americkí kolegovia nám chcú pomôcť napríklad so psychológiou v spôsobe správania páchateľa na mieste činu, majú na to expertov, čiže súčinnosť prebieha,” doplnil policajný prezident s tým, že sa zvažuje i vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu.

    Nová stopa na najvyšší súd

    Prezident policajného zboru hovoril aj o novej stope vo vyšetrovaní, ktorá sa týka najvyššieho súdu. “Ak sa mám vyjadriť k tomu, či sa začíname zaoberať podozreniami na najvyššom súde, o čom boli v médiách informácie, tak áno, potvrdím, že bolo podané trestné oznámenie zo strany pána novinára v tejto veci, že by to súvis mohlo mať. Vykonávajú sa vyšetrovacie úkony v tomto smere,” uviedol Gašpar.
     
    Šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy však odmieta, že by jeho redakcia mala informácie o korupcii na najvyššom súde, ako to uviedol Radovan Bránik, ktorý označil práve tieto infomácie za možný motív vraždy Jána Kuciaka. Bárdy vraví, že s Bránikom ani Kuciakom nikdy nehovoril o korupcii na Najvyššom súde.
     
    V súvislosti s dvoma osobami, ktoré sa podľa polície v piatok (23.2.) dohadovali, že si majú zobrať zbrane a ísť do obce Veľká Mača, Gašpar uviedol, že pravdepodobne budú môcť túto verziu vylúčiť ako súvisiacu s vraždou novinára a jeho priateľky. “Strelná zbraň, ktorá bola zadržaná a ktorá bola expertizovaná ešte v noci a v priebehu dňa, nie je potvrdená ako zbraň, z ktorej by bolo strieľané na mieste činu. Ani iné úkony, ktoré sa vykonali s týmito osobami, nepotvrdzujú nejakú súvislosť,” povedal policajný prezident.
     
    Štvrtkové razie podľa Gašpara súvisia primárne s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. “Nevylučujeme, že ak tam budú poznatky inej trestnej činnosti, o ktorej polícia tak či tak nejaké poznatky má, zbiera a dlhodobo na tom pracovala, tak môže dôjsť aj k iným právnym kvalifikáciám a ku vzneseniu obvinenia,” dodal.

    Švecová sa bráni

    Predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová nedisponuje informáciami o manipulácii pri prideľovaní spisov. Uviedla to v reakcii na medializované informácie, že by smrť novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky mohla súvisieť s konaním justičnej mafie, ktorá ovládla Najvyšší súd.
     
    „Ak by pani predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová disponovala informáciami o manipulácii s prideľovaním spisov, okamžite by sa obrátila na orgány činné v trestnom konaní,“ uvádza sa v písomnom stanovisku Švecovej, ktoré poskytla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Predsedníčka súdu vysvetlila, že prideľovanie spisov sa realizuje prostredníctvom elektronickej podateľne, je náhodné a nemožno ho ovplyvniť. Rovnako zdôraznila, že poskytla v tejto veci orgánom činným v trestnom konaní plnú súčinnosť. 
     
    autor: TASR, top
    - Reklama -