Gál podáva disciplinárny návrh nielen na Jankovskú. Minister zároveň upozorňuje na toto

7.10.2019 15:11

AKTUALIZOVANÉ Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) podáva návrh na disciplinárne stíhanie sudkýň Moniky Jankovskej a Zuzany Maruniakovej. Chce pre ne trest dočasného pozastavenia výkonu funkcie sudcu. Potvrdil to v pondelok pre médiá. Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Jankovská mala podľa neho klamať, Maruniaková zase vydať sporné súdne rozhodnutie v prípade zmeniek TV Markíza.

Gál podáva disciplinárny návrh nielen na Jankovskú. Minister zároveň upozorňuje na toto
Foto: TASR
Popis: Gábor Gál

"Určite je tam potvrdenie z úst jedného advokáta, že jeden zo sudcov sa vyjadril klamlivo k určitým skutočnostiam a udalostiam," povedal Gál na margo Moniky Jankovskej.

V prípade Zuzany Maruniakovej potvrdil Gál, že rezort spravodlivosti ukončuje preverovanie spisov v civilnom procese o zmenkách TV Markíza.

Zuzana Maruniaková, ktorá bola v tomto spore sudkyňou, dala za pravdu Marianovi Kočnerovi, bez toho, aby skúmala pravosť samotných zmeniek.

Z ich falšovania a marenia spravodlivosti je Marian Kočner obžalovaný spolu s exriaditeľom Markízy Pavlom Ruskom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku.

"Pred disciplinárnym senátom musíte aj obstáť," uviedol Gál. Upozornil, že iba na základe medializovanej komunikácie nemôžu bez dôkazov niekoho disciplinárne stíhať.

"Sudcov vieme postihnúť, len ak poskytneme senátu relevantné dôkazy," vysvetlil Gál.

Možné podanie návrhu na disciplinárne stíhanie sudcov avizovala v piatok (4. 10.) aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Gál zatiaľ nemá od Smeru-SD meno nového štátneho tajomníka, ktorý by nastúpil na bývalé miesto Moniky Jankovskej.  "Zatiaľ nič a bojím sa, že do konca volebného obdobia ani nikoho nenavrhnú, neviem," komentoval.

Podľa informácií Denníka N z údajnej komunikácie medzi Kočnerom a Monikou Jankovskou vyplýva, že mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom.

Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marian Kočner a Pavol Rusko obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská však autenticitu tejto komunikácie odmieta.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom

11:56 Rusková: Pán prokurátor, nepoznáte ma. Mňa chlapci od pána Čongrádyho vytláčali autom

Exmanželka Pavla Ruska obžalovaného v kauze televíznych zmeniek Viera Rusková tvrdí, že vedela o ich…