Gajdoš si pripomenul pamiatku vojnových veteránov

9.11.2018 18:35

Pietnym aktom pri pamätníku príslušníkov západného odboja na Šafárikovom námestí v Bratislave si minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pripomenul pamiatku vojnových veteránov. Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa vojnových veteránov a 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny zdôraznil, že ani 100 rokov po skončení prvej svetovej vojny by sme nemali zabúdať na padlých hrdinov.

Gajdoš si pripomenul pamiatku vojnových veteránov
Foto: Peter Števkov
Popis: Generál Peter Gajdoš

"Všetci veteráni, ale aj bojovníci či už prvej, alebo druhej svetovej vojny si zaslúžia našu úctu, pretože sú pre nás, našu mládež, skutočnými hrdinami a predstaviteľmi vlastenectva, hrdinstva a odvahy, ktorí sa nebáli položiť svoje životy za slobodu a demokraciu," uviedol Gajdoš.

Na pietnom akte sa v piatok zúčastnil okrem iných aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Andrew Garth. "Dnes sme sa tu stretli, aby sme si pripomenuli a uctili tých, ktorí zaplatili tú najvyššiu cenu, aby sme dnes mohli žiť v slobode," uviedol veľvyslanec Spojeného kráľovstva. "Boli to obyčajní ľudia, ktorí reagovali výnimočným spôsobom v extrémnych časoch. Odpovedali na volanie národa, pretože ho chceli brániť. Bojovali a umierali, aby bránili našu slobodu," ozrejmil.

Gajdoš spomenul aj súčasných vojnových veteránov. "Máme ich viac ako 7550. Zúčastnili sa na rôznych misiách po celom svete a sú skutočne reprezentantmi nášho rezortu, Ozbrojených síl SR a zodpovedným spôsobom reprezentujú našu rodnú Slovenskú republiku," doplnil.

Pamiatku veteránov si uctili minútou ticha a slávnostným pokladaním vencov k pamätníku. Po slávnostných príhovoroch zapichli do zeme symbolické krížiky označené červenými makmi. Práve červené maky sú symbolom Dňa vojnových veteránov.

Výročie ukončenia vojny a pamiatku veteránov si verejnosť a rezort obrany pripomenú tiež v nedeľu 11. novembra pietnym aktom na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch a v Trenčíne – Kubrej.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

12:47 Bude sa protestovať? Matovič dal takéto ultimátum Gálovi aj Pellegrinimu

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vyzval ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) a premiéra Pet…