Gajdoš sa s tým nemazná. Chce posilniť armádu

19. 9. 2016 11:23

Ministerstvo obrany na čele s ministrom Petrom Gajdošom reaguje na aktuálnu bezpečnostnú situáciu vo svete. Počty vojakov, ktorých budeme mať budúci rok k dispozícii, nie sú dychberúce. Svoj názor povedali aj bezpečnostní analytici.

Gajdoš sa s tým nemazná.  Chce posilniť armádu
Foto: Ministerstvo obrany
Popis: Minister obrany Peter Gajdoš s vojakmi

Ministerstvo obrany predložilo na pripomienkovanie najnovšiu správu o stave armády, z ktorej vyplýva napríklad aj to, že naše vojsko sa oproti roku 2016 v tom budúcom rozšíri o 689 členov.  Zverejnené počty považuje za dobré bezpečnostný analytik Jaroslav Naď z Inštitútu CEPI. „Pamätám si aj obdobie, keď bolo vojakov výrazne menej – len okolo 13-tisíc,“ uviedol Naď pre denník Nový Čas a aktuálny počet okolo 17-tisíc vojakov považuje za zodpovedajúci veľkosti a miere ohrozenia Slovenska.

„Nemyslím si, že by sme mali zásadným spôsobom zvyšovať tieto počty, ale ani znižovať,“ doplnil. Okrem počtu vojakov sa v nadchádzajúcom roku rozrastie aj armádna výzbroj. Pribudne jeden mínomet a päť bojových prieskumných vozidiel.

Podľa Naďa je výzbroj u nás často zastaraná. Podľa bezpečnostného analytika Iva Samsona potrebujeme predovšetkým modernizáciu bojovej techniky. „Doba životnosti väčšiny zbraní je u nás pred koncom,“ vyjadril sa a pokračoval, „určite v rámci spoločnej ochrany NATO nemôžeme použiť staré lietadlá MIG-29, ktoré stále máme.“

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du

Ďalšie články z rubriky

Matovič vyzýva Kisku k vytvoreniu koalície: Hrozí, že nám po voľbách ďalej bude vládnuť mafia

14:27 Matovič vyzýva Kisku k vytvoreniu koalície: Hrozí, že nám po voľbách ďalej bude vládnuť mafia

Mimoparlamentná strana Za ľudí by do budúcoročných parlamentných volieb mala vytvoriť koalíciu s KDH…