Gajdoš: Odtrhnutie sa od produkcie Ruska je postupná záležitosť

1.6.2019 16:00

Odtrhnutie sa od produkcie Ruskej federácie je postupná záležitosť. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) tak reagoval na otázky v brannobezpečnostnom výbore Parlamentného zhromaždenia (PZ) NATO, ktoré sa koná v Bratislave.

Gajdoš: Odtrhnutie sa od produkcie Ruska je postupná záležitosť
Foto: TASR
Popis: Peter Gajdoš

Za najvýraznejšiu investíciu do modernizácie armády v moderných dejinách SR považuje obstaranie 14 stíhačiek F-16, čím sa podľa neho začne nová éra slovenských vzdušných síl.

"Je to postupná záležitosť odtrhnutia sa od produkcie Sovietskeho zväzu a Ruskej federácie. Verím, že postupnými krokmi sa to podarí. Začali sme s Mig-29, postupne pokračujeme v 3D radaroch," povedal minister s tým, že koncom júna predloží vláde návrh na podpísanie zmluvy na obstaranie rádiolokátorov.

Modernizačné projekty sú podľa jeho slov realizované v zmysle dlhodobého plánu rozvoja a výstavby s víziou do roku 2030.

"Na základe zvýšenia množstva zdrojov postupnými krokmi v zmysle dlhodobého plánu sa systémovo a systematicky snažíme, aby to nebolo bolestivé, odtrhnúť sa od závislosti od Ruskej federácie," povedal.

Podotkol, že od vzniku samostatnej Slovenskej republiky klesal rozpočet na obranu a problémy sa postupne nabalili. Výboru vysvetlil, že modernizácia a výmena starej vojnovej techniky je naplánovaná.

"Do budúcnosti máme plán náhrady bojovej techniky posovietskej výroby, aj napriek tomu, že mnohá bola vyrobená v našich podnikoch. Keďže po roku 1993 sa výroba znížila, v mnohých prípadoch sa ukončila," priblížil.

Situáciu je podľa neho preto potrebné riešiť postupne v zmysle legislatívy. Zdôraznil, že pri modernizácii je dôležité, aby šli ruka v ruke vývoj, výskum, modernizácia, výcvik a starostlivosť o personál.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Predĺžiť moratórium na prieskumy? Nerozumiem argumentom politikov o manipulácii, hovorí Slosiarik

19:06 Predĺžiť moratórium na prieskumy? Nerozumiem argumentom politikov o manipulácii, hovorí Slosiarik

Návrh predĺžiť moratórium na prieskumy zo súčasných 14 dní na 50 dní pred voľbami postihuje skôr šta…