Fyzické bariéry, technológie, hliadkovanie zeme, vzduchu aj vody, tisícky nových agentov a úradníkov. Takto si v USA predstavujú ochranný múr s Mexikom

29.7.2017 19:34

Fyzické bariéry, technológie, intenzívnejšie hliadkovanie zo zeme, vzduchu aj vody, 5000 nových pohraničných agentov, 5000 nových colných úradníkov a povinný systém na zbieranie biometrických údajov.

Fyzické bariéry, technológie, hliadkovanie zeme, vzduchu aj vody, tisícky nových agentov a úradníkov. Takto si v USA predstavujú ochranný múr s Mexikom
Foto: TASR
Popis: Múr na americko- mexickej hranici

Aj takto má vyzerať ochrana hranice medzi Spojenými štátmi americkými a Mexikom podľa návrhu zákona o bezpečnosti hraníc, ktorý v piatok predstavil člen Snemovne reprezentantov za Republikánsku stranu a predseda komisie snemovne pre vnútornú bezpečnosť Mike McCaul.

"Zákon by kodifikoval hraničný múr prezidenta Donalda Trumpa, posilnil zdroje pre pohraničnú stráž a oprávnil ministerstvo obrany a národnú gardu na poskytnutie týchto zdrojov," zhodnotila návrh spravodajská televízia CNN.

Ministerstvo obrany a národná garda by podľa zákona mohli na ochranu hraníc poskytnúť svoje sily a zdroje a ministerstvo by tiež vykonávalo vyhodnocovanie bezpečnosti hranice a vypracúvalo by strategický plán na zabezpečenie hranice v budúcnosti.

McCaul predstavil legislatívu len deň po tom, ako Snemovňa reprezentantov, dolná komora amerického Kongresu, schválila budúcoročný armádny rozpočet vo výške 788 miliárd dolárov (zhruba 674 miliárd eur). Jeho súčasťou je aj 1,6 miliardy dolárov (1,37 miliardy eur) vyhradených na ochranu južnej hranice krajiny.

Podľa televízie CNN je budúcnosť zákona zatiaľ nejasná. V Snemovni reprezentantov má síce McCaul dostatok politického kapitálu, v Senáte však bude potrebovať aj pomoc demokratov.

"Demokrati signalizovali, že žiadne úsilie o bezpečnosť hranice nepodporia bez kompromisov týkajúcich sa ochrany aspoň niektorých nezdokumentovaných imigrantov, ktorí už sú tu. Zdráhajú sa tiež poskytnúť prezidentovi víťazstvo v otázke hraničného múra," uviedla CNN.

Na legislatíve o ochrane hranice pracuje aj ďalší republikán John Cornyn. S ním pôvodne spolupracoval aj McCaul, neskôr sa rozhodol pre stručnejšiu verziu zákona. Corny naďalej plánuje predstaviť rozsiahlejší zákon. Kedy sa tieto návrhy dostanú do Kongresu na hlasovanie, zatiaľ nie je známe.

Šéf Bieleho domu sľúbil prísnejšiu ochranu hranice s Mexikom a výstavbu hraničného múra ešte počas vlaňajšej predvolebnej kampane. Múr má podľa neho zamedziť ilegálnej imigrácii a pašovaniu drog do USA.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

9:23 Nekompromisný Danko. Harabinova voľba. SaS v evidentných problémoch a tvrdý súboj Sulíka s vlastnými. Hodnotí uplynulý týždeň publicista

Ak štátnemu rozpočtu hrozí nedostatok zdrojov v dôsledku prechodu z konjunktúry do ďalšej fázy ekono…