Funkcionári u Kaliňáka majú definitívu, sťažuje sa opozícia. Aké posty v polícii betónuje?

29. 9. 2015 18:15

Opoziční poslanci ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi v parlamentnej rozprave vyčítali snahu o zabetónovanie svojich ľudí v Policajnom zbore. Prezident Policajného zboru, viceprezident Policajného zboru a generálny riaditeľ sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra by podľa novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru mali funkcie obsadzovať na základe výberového konania. Výberové konania by robila výberová komisia, ktorej piatich členov by vymenúval a odvolával minister vnútra.

Funkcionári u Kaliňáka majú definitívu, sťažuje sa opozícia. Aké posty v polícii betónuje?
Foto: sita
Popis: Minister vnútra Robert Kaliňák
reklama

Člen poslaneckého klubu KDH Alojz Hlina upozornil, že funkcionári, ktorí vzídu z výberového konania, nemajú stanovenú dĺžku funkčného obdobia a v pozíciách preto môžu pôsobiť neobmedzene. Hlavne v prípade, ak sa zruší možnosť odvolať ich bez udania dôvodu. S návrhom nesúhlasí, podľa neho si potom do rezortov môžu vládne strany priviesť akurát tak „muzikantov“ a nie ľudí, ktorým dôverujú. Hlina naznačil, že ak Kaliňák chce, stihne ukončiť výberové konanie policajných funkcionárov do parlamentných volieb.

Exminister vnútra a spravodlivosti Daniel Lipšic pripomenul, že každý, kto prichádza na ministerstvo, by mal mať možnosť pracovať s ľuďmi, ktorých si vyberie. Kaliňákovi podľa Lipšica nejde o transparentnosť, ale o zabetónovanie svojich ľudí v pozíciách.

Kaliňák opozičným poslancom v záverečnom slove pripomenul, že ustanovenia o výberovom konaní pre vysokých policajných funkcionárov skopíroval zo zákona, ktorý v minulosti predkladala pravicová vláda v rezorte justície. Podľa neho išlo iba o skúšku, ako pravica zareaguje, Kaliňák kritiku označil za schizofrenickú. Minister vnútra považuje za prirodzené, aby si šéf rezortu mohol vybrať najbližších spolupracovníkov a v druhom čítaní pripúšťa zmeny v návrhu novely zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. Kaliňák rovnako konštatoval, že do konca aktuálneho volebného obdobia nebude robiť nové výberové konania na čelné posty v polícii.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…