Frontex pri vyhosteniach migrantov porušuje ich ľudské práva

5. 8. 2019 11:59

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) podľa mediálnych správ trpí porušovanie ľudských práv migrantov na vonkajších hraniciach Európskej únie a dokonca sa na tom sama podieľa pri vyhosteniach migrantov z krajín EÚ. Podľa informácií politickej relácie "report München" nemeckej stanice ARD, ktorý bude odvysielaný v utorok večer, sa tieto obvinenia dajú dokázať na základe stoviek interných dokumentov tejto agentúry.

Frontex pri vyhosteniach migrantov porušuje ich ľudské práva
Foto: Jan Rychetský
Popis: Mohamed zo Sudánu sa sem z Calais vraj dostal vlakom
reklama

Na vyhodnotení údajov v dokumentoch sa okrem ARD spolupodieľali aj britský denník The Guardian a investigatívne centrum Correctiv.

Podľa zistení spomínaných médií Frontex "zatvára oči" pred rozsiahlym násilím, ktoré na vonkajších hraniciach EÚ páchajú pohraniční úradníci.

V správach Frontexu sa podľa reportu München píše o "zneužívaní utečencov", "štvaní psami" či o "útokoch štipľavým sprejom". Tieto obvinenia sa týkajú okrem iného zamestnancov pohraničnej stráže v Bulharsku, Maďarsku a Grécku.

Nemecký zdroj ďalej vysvetľuje, že agentúra Frontex smie v reakcii na porušovanie práv migrantov stiahnuť z funkcie tých spolupracovníkov, ktorých sa tieto obvinenia týkajú, avšak doposiaľ tak nikdy neurobila. Týmto postojom sa stáva spoluvinníkom, kritizoval Frontex šéf jej poradenského fóra Stephan Kessler.

V ďalšom internom dokumente sa podľa informácií spomínaných médií píše aj o porušovaní práv migrantov, ktorí musia z krajiny nútene odletieť - údajne dochádza k vyhosťovaniu maloletých osôb i k tomu, že utečencom sú podávané lieky na upokojenie.

Komisár pre ľudské práva Andreas Potakis, ktorý je sprostredkovateľom medzi gréckou vládou a Frontexom, uviedol, že "agentúra EÚ uplatňuje na zachovanie právneho štátu nižšie štandardy, než EÚ predpisuje svojim členským štátom". Týmto EÚ stráca svoju morálnu autoritu, vyhlásil Potakis.  

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…