Frontex: Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ naďalej klesá

15. 5. 2019 9:00

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v utorok oznámila, že bilancia nepovolených vstupov migrantov do krajín Európskej únie má naďalej klesajúci trend.

Frontex: Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ naďalej klesá
Foto: TASR
Popis: Migranti sa pokúšajú prelomiť policajný kordón počas zrážok s príslušníkmi gréckych poriadkových síl pred utečeneckým táborom v dedine Diavata, západne od Solúnu na severe Grécka 5. apríla 2019.
reklama

Podľa vyhlásenia, ktoré priniesla tlačová agentúra AP, bolo počas apríla zaznamenaných 4900 prípadov "nezákonného prekročenia hranice", čo predstavuje oproti predchádzajúcemu mesiacu pokles o 19 percent. Celkove Frontex eviduje za prvé štyri mesiace tohto roka zhruba 24.200 takýchto prípadov - o 27 percent menej než za rovnaké obdobie roka 2018.

Viac ako polovicu ilegálnych migrantov zachytili v apríli v oblasti východného Stredomoria. Štvrtinu z nich tvorili Afganci, zatiaľ čo každý piaty bol občanom Turecka, ktoré je kandidátom na členstvo v EÚ.

Strednou časťou Stredozemného mora, kadiaľ kedysi viedla najrušnejšia migračná trasa do Európy, prechádzalo v apríli len niečo vyše 200 migrantov. Z porovnania celého štvormesačného obdobia vychádza medziročný pokles o 91 percent.

Otázka, ako zvládnuť prílev migrantov, uvrhla EÚ v roku 2015 do politickej krízy, uviedla AP. Prieskumy podľa nej ukazujú, že migrácia je rozhodujúcou témou v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia v dňoch 23. - 26. mája.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

18:00 Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda…