Francúzsky pudlík, neposedné dieťa, Trumpova hračka... Emmanuelovi Macronovi asi tento článok nevyčaruje úsmev na perách

28. 4. 2018 17:45

Komentátor bruselského servera Politico Nicholas Vinocur sa neskrývane vysmieva francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi po jeho stretnutí s Donaldom Trumpom. Pôsobil vraj ako „francúzsky pudlík“.

Francúzsky pudlík, neposedné dieťa, Trumpova hračka... Emmanuelovi Macronovi asi tento článok nevyčaruje úsmev na perách
Foto: TASR
Popis: Donald Trump (vpravo) a Emmanuel Macron
reklama

„Macron letel do Washingtonu s cieľom potvrdiť svoje postavenie nového vodcu slobodného sveta. Namiesto toho však pôsobil v Trumpovom objatí ako francúzsky pudlík a vyzeralo to, že chytil syndróm Tonyho Blaira, ktorý sa kedysi dostal do područia Georga Busha,“ konštatuje Vinocur s tým, že francúzsky prezident sa nevrátil do Francúzska s ničím hmatateľným. „Napokon už pred odchodom pripustil, že Trump ho nepočúvne a jadrovú dohodu s Iránom aj tak vypovie.“

V niektorých situáciách sa podľa komentátora servera Politico Macronovi vo Washingtone vyložene nedarilo. „Trump hovoril o jeho lupinách, ťahal ho za ruku ako neposedné dieťa, nechal sa bozkávať na líca. Keď sa ho francúzski novinári pýtali na Trumpov komentár o jeho lupinách, nebol schopný povedať takmer nič. Len poznamenal niečo v tom zmysle, že americký prezident je jednoducho taký,“ píše Vinocur s tým, že podľa jedného ľavicového amerického novinára pôsobil Macron ako Trumpova hračka.

„Iný novinár zase napísal, že Trump mal očividne navrch a dával to aj najavo. Je zaujímavé, že na tomto hodnotení sa zhodli politici naprieč stranami. Florian Philippot dokonca označil Macronovu návštevu Washingtonu za ponižujúcu. Vodca francúzskych konzervatívcov Laurent Wauquiez potom poznamenal, že Macron očividne nemá na rozhodovanie amerického prezidenta vôbec žiadny vplyv,“ pokračuje komentátor servera Politico.

Autor komentára tvrdí, že Macron sa síce od Tonyho Blaira v mnohom odlišuje, ale ich vzťah k americkým prezidentom je veľmi podobný. Vinocur naráža na Blairovu slepú oddanosť voči Bushovi, keď stál po jeho boku v otázke vojny v Iraku. Neskôr však vyšlo najavo, že dôkazy o jadrových zbraniach vo vlastníctve Saddáma Husajna boli sfalšované, a Blairov imidž po tomto odhalení značne utrpel. Niektorí z jeho odporcov ho dokonca nazývali „vojnovým zločincom“.

Tony Blair (vľavo) a George Bush

Tony Blair (vľavo) a George Bush. Zdroj: TASR

„Na tlačovej konferencii dostal Macron otázku, prečo sa správal k Trumpovi tak priateľsky, keď ho zároveň kritizoval vo svojom vystúpení v americkom Kongrese. Francúzsky prezident síce pripustil, že sa ich názor na veľa vecí líši, ale zároveň uviedol, že v oblasti diplomacie neverí na absolútne straty či absolútne víťazstvá. Nech už je jeho návšteva Washingtonu hodnotená akokoľvek, je zrejmé, že priateľstvo s Donaldom Trumpom je značne riskantná záležitosť,“ uzatvára Vinocur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Lipšic ako generálny prokurátor? Z vlády preto neodídem, hovorí Kolíková

18:59 Lipšic ako generálny prokurátor? Z vlády preto neodídem, hovorí Kolíková

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) by z vlády neodišla, ak by sa generálnym prokurát…