Fínsky premiér Rinne rokoval v Budapešti s Orbánom. Aj o právnom štáte

1. 10. 2019 7:23

Dodržiavanie princípov právneho štátu je potrebné viazať na financovanie, vyhlásil v pondelok v Budapešti predseda fínskej vlády Antti Rinne po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Podľa agentúry MTI Orbán reagoval, že právny štát v Maďarsku nie je právnou otázkou, ale otázkou cti.

Fínsky premiér Rinne rokoval v Budapešti s Orbánom. Aj o právnom štáte
Foto: Botár Gergely/kormany.hu
Popis: Zľava predseda fínskej vlády Antti Rinne a maďarský premiér Viktor Orbán

Rinne, ktorého krajina v tomto polroku predsedá Rade Európskej únie, podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság dodal, že aj v rozširovaní EÚ je dodržiavanie princípov právneho štátu tým najdôležitejším.

Pri využití fondov Únie je podľa slov fínskeho premiéra treba ako podmienku vziať do úvahy opatrenia v boji proti klimatickým zmenám, ako aj zachovávanie princípov právneho štátu.

"Potrebujeme vyvážený a právne jasný nástroj," uviedol Rinne, ktorý zdôraznil, že spoločným cieľom je vybudovanie lepšej Európy.

Orbán k otázke vyplácania únijných fondov na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že už existuje mechanizmus, ktorým je možné odoprieť financovanie, ak daná krajina správne nehospodári s financiami.

Vytvorenie ďalšieho mechanizmu Maďarsko podľa jeho slov nepovažuje za dôležité. Dodal však, že každý zrelý návrh maďarská vláda zváži.

red schôdzkou s Orbánom sa s fínskym premiérom na pôde fínskeho veľvyslanectva v Budapešti stretli traja maďarskí ľavicoví politici, ktorí vykreslili svoj pohľad na stav krajiny. Rinne im zaželal veľa úspechov v "náprave stavu právneho štátu".

Ľavicový kandidát na post starostu Budapešti Gergely Karácsony Rinnemu pripomenul, že Orbánov kabinet, podobne ako aj niektoré ďalšie vlády, sa odklonil z cesty európskych hodnôt, pričom sa tak stalo bez akýchkoľvek následkov.

"Maďarská vláda prezentuje pozastavenie vyplácania európskych fondov pre jej prehrešky ako trestanie Maďarska Úniou," povedal Karácsony.

Opozičný politik dodal, že by Brusel mohol priamo podporovať mestá s opozičným vedením, ktoré dokážu splniť požiadavky EÚ.

Internetové vydanie ľavicového denníka Népszava v tejto súvislosti poznamenalo, že Karácsonyova poznámka je pochopiteľná, pretože minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás vyhlásil, že ak nebude opäť zvolený za starostu Budapešti vládou podporovaný István Tarlós, tak hlavné mesto sa môže rozlúčiť s miliardovými rozvojovými dotáciami.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…