Finančná správa hlási úspech, odhalila miliónové daňové podvody s čínskym tovarom

31. 5. 2019 13:30

Obchodníci s čínskym tovarom mali spôsobiť štátu škodu za milióny eur. Informovala o tom Ivana Skokanová, hovorkyňa finančnej správy (FS).

Finančná správa hlási úspech, odhalila miliónové daňové podvody s čínskym tovarom
Foto: TASR
Popis: Ilustračná foto
reklama

Uviedla, že kriminalisti z finančnej správy opäť zasahovali v obchodoch s čínskym tovarom. Zaistili účtovné dokumenty firiem podozrivých z porušovania zákonov o dani z pridanej hodnoty (DPH) a dane z príjmov. Kriminalisti vyčíslili predpokladanú škodu voči štátnemu rozpočtu na 6 miliónov eur.

Priblížila, že Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) zasahoval v máji v obchodoch s čínskym tovarom vo viacerých mestách - v  Dunajskej Strede, Vrábľoch, Malackách, Ružomberku, Holíči, Trnave, Šahách, Šamoríne a Stupave. Účtovníctvo všetkých spoločností sa však nachádzalo na spoločnej adrese v Bratislave. Kriminalisti finančnej správy účtovníctvo zaistili.

Obchodníci vykazovali podľa Skokanovej vysoké ročné obraty s minimálnymi daňovými odvodmi. Podľa zistení si mali umelo znižovať vlastnú daňovú povinnosť, a to napríklad tým, že zaradili do svojho účtovníctva zjednodušené faktúry, teda pokladničné doklady. Tie však boli vystavené dodávateľmi, ktorí podľa ich slov nemajú vedomosť o tom, že dodali uvedeným spoločnostiam tovar. 

Aj tieto prípady podľa hovorkyne potvrdzujú, že takmer u každého kontrolovaného obchodníka s čínskym tovarom sa vyskytujú tí istí dodávatelia, ktorí už nepodnikajú alebo potvrdili, že s danými spoločnosťami nikdy neobchodovali. Platby za nákupy tovaru realizovali prevažne v hotovosti, v zákonom stanovenom limite do 1000 eur.

Skokanová dodala, že konanie vykazuje znaky organizovanej skupiny. Zaistené účtovné doklady preveruje finančná správa vo viacerých daňových kontrolách. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

15:19 VIDEO Ministri reagujú na zrušenie núdzového stavu. Kolíková nevidí právny priestor na jeho udržanie, iní...

O zrušení núdzového stavu na Slovensku by mali rozhodnúť odborníci, zhodujú sa ministri. Vláda si po…