Figeľ: EÚ má k dispozícií miliardy na podporu náboženskej slobody vo svete

25.6.2018 17:30

Osobitný vyslanec EÚ pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ potvrdil zvýšenie podpory Európskej únie pre prenasledovaných kresťanov. Podľa neho sa v posledných rokoch začína do veľkej miery otvárať podpora náboženskej slobody.

Figeľ: EÚ má k dispozícií miliardy na podporu náboženskej slobody vo svete
Foto: SITA
Popis: Ján Figeľ, bývalý predseda KDH

"V minulom sedemročnom období bol prvýkrát vytvorený Európsky nástroj pre podporu demokracie ľudských práv, spravuje asi 15 miliárd eur, kde náboženská sloboda je komponentom, pre ktorý je finančná podpora tiež určená," povedal Figeľ počas tlačovej besedy na medzinárodnom seminári Pomoc prenasledovaným pre náboženské presvedčenie v Bratislave. 

Medzi krajiny, ktoré vo väčšej miere podporujú slobodu náboženstva na východe, patrí aj Maďarsko. "Rozbehli sme program, ktorý sa v preklade volá Maďarsko pomáha, a pomáha priamo prenasledovaným kresťanom," konštatoval zástupca štátneho tajomníka Maďarska pre pomoc prenasledovaným kresťanom vo svete Tristan Azbej. Ide zároveň o prvý program, keď sa angažuje priamo vláda určitej krajiny a cielene pomáha tým komunitám, ktoré to najviac potrebujú.

Podľa Figeľa je súčasná kríza taktiež príležitosťou k zmene postoja. "Je to výzva nielen pre Úniu v Bruseli, ale pre členské štáty vrátane Slovenska, aby si tak ako Maďarsko vytvorili štruktúry a predpoklady pre účinnejšiu pomoc prenasledovaným," povedal Figeľ. Slovensko nevidí ako pozorovateľa, ale aktéra, ktorý vďaka tomu čo má, pomáha tým, ktorí slobodu nemajú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Krajiny Organizácie Spojených národov v Marrákeši formálne prijali pakt o migrácii

11:00 Krajiny Organizácie Spojených národov v Marrákeši formálne prijali pakt o migrácii

Na konferencii Organizácie Spojených národov (OSN) v marockom Marrákeši schválili v pondelok zástupc…